Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkania w Warszawie są drogie, bo zarabiają na nich głównie deweloperzy? Tak wynika z raportu NBP

SA
Mieszkania w Warszawie są drogie, bo zarabiają na nich głównie deweloperzy? Tak wynika z raportu NBP
Mieszkania w Warszawie są drogie, bo zarabiają na nich głównie deweloperzy? Tak wynika z raportu NBP Szymon Starnawski
Statystyki są nieubłagane - mieszkania w Warszawie są coraz droższe. Aż 1/4 ceny nowo oddawanych do użytku mieszkań to zysk dewelopera - alarmują członkowie warszawskiego ruchu miejskiego, Miasto Jest Nasze powołując się na raport Narodowego Banku Polskiego. Dalsza część artykułu poniżej.

Skąd tak wysokie ceny mieszkań w stolicy?

"8 600 zł – tyle przeciętnie kosztował metr kwadratowy mieszkania na rynku pierwotnym w Warszawie w IV kwartale 2018 r., to o tysiąc złotych więcej niż na początku 2017 r. Czy zastanawialiście się dlaczego ceny mieszkań w Warszawie są takie wysokie?" - pytają członkowie warszawskiego ruchu miejskiego, Miasto Jest Nasze.

W odpowiedzi przytaczają raport, który został opublikowany przez Narodowy Bank Polski. Zgodnie ze statystykami NBP bezpośrednie koszty budowy budynku stanowią 43% finalnej ceny metra kwadratowego mieszkań na rynku pierwotnym w Warszawie - to ok. ok. 3 400 zł. Do tego dochodzą koszta zakupu gruntu oraz zagospodarowania terenu - stanowią one 1/5 ceny metra kwadratowego. Za kolejne 10 % ceny mieszkania odpowiada koszty projektowe, koszty kredytu i koszty ogólne inwestycji. Cała reszta - ok. 26% ceny metra kw. mieszkania w nowo budowanym budynku to zysk deweloperski.

"Wysokie ceny są efektem dużego popytu przy ograniczonej podaży mieszkań. Ceny mogłyby spaść, gdyby pojawiła się dodatkowa podaż, np. dzięki mieszkaniom budowanym przez miasto" - alarmuje Miasto Jest Nasze.

Ruch miejski zauważa też, jak ważne są jasne zasady, co gdzie można budować. Przy obecnych, "luźnych" zasadach powstają osiedla na obszarach peryferyjnych, bez odpowiedniej infrastruktury. Cena metra kwadratowego jest tam stosunkowo niska, ale w przyszłości miasto będzie musiało dopłacić do niej budując nowe drogi, przedszkola i szkoły.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto