Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkania w Warszawie są droższe niż w Los Angeles i Chicago

Joanna Postrzednik
Mieszkania w Warszawie są droższe niż w Los Angeles i Chicago
Mieszkania w Warszawie są droższe niż w Los Angeles i Chicago FOT. DAMIAN KUJAWA/ POLSKA PRESS
Ceny mieszkań w Warszawie są wyższe niż w Los Angeles i Chicago. Okazuje się, że aby kupić mieszkanie bez brania kredytu, musimy odkładać trzy razy dłużej, niż pracujący w Chicago. Dalsza część artykułu poniżej.

Pensje nie nadążają za cenami mieszkań

Niedawno szwajcarski bank UBS opublikował Global Real Estate Bubble Index, czyli Globalny Indeks Baniek w Nieruchomościach, gdzie omówiono stosunek cen mieszkań do zarobków mieszkańców poszczególnych miast na świecie. Okazuje się, że w wielu miastach ta dysproporcja jest ogromna i pensje nie nadążają za cenami mieszkań. Wskaźnik UBS przewiduje, że to może niedługo wywołać tzw. „pęknięcie bańki mydlanej", czyli gwałtowny spadek cen nieruchomości.

Ile trzeba pracować, żeby zarobić na własne mieszkanie?

Aby sprawdzić, jak długo trzeba pracować na zakup mieszkania bez kredytu, bank UBS zestawił średnią wartość mieszkania o powierzchni 60m2 ze średnią pensją w danym mieście. Okazuje się, że rekordowym miastem jest Hong Kong. Aby kupić mieszkanie w azjatyckiej metropolii, trzeba odkładać 100% wypłaty przez 22 lata. Z kolei w Londynie, Paryżu i w Singapurze zakup mieszkania bez kredytu jest możliwy dopiero po 15 latach pracy. W Tokio, Nowym Yorku i Amsterdamie - 10 lat.

W Warszawie drożej niż w Chicago

Ile lat trzeba pracować na mieszkanie w polskich miastach? RMF24.pl przeprowadziło podobne badania, w których pod uwagę wzięto największe miasta w Polsce. Według opublikowanego raportu, w Warszawie zakup mieszkania o pow. 60m2 jest możliwy dopiero po 9 latach pracy, zakładając, że mieszkaniec będzie odkładał całą swoją wypłatę. Dla porównania - w Los Angeles trzeba oszczędzać 5 lat, a w Chicago zaledwie 3 lata.

Gdzie najłatwiej można kupić mieszkanie?

Jak się okazuje, najtrudniej kupić mieszkanie w Gdańsku. Pracując w stolicy województwa pomorskiego trzeba odkładać 100% wypłaty przez około 12 lat! Kolejne miejsce w rankingu należy do Poznania i Krakowa, gdzie trzeba oszczędzać tylko rok krócej.

Z kolei pracujący w Olsztynie i Opolu mogą najszybciej kupić swój własny kąt. Średnia pensję w tych miastach trzeba odkładac przez około 6 lat.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto