Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie Plus w Warszawie. Jest rewolucja. Kto może się ubiegać i kto dostanie? Znamy wszystkie szczegóły

ZBIGNIEW BISKUPSKI AIP
To dobra wiadomość dla osób, które posiadają tzw. zdolność czynszową, ale jest ona na tyle niska, że nie stać je – ani teraz, ani tym bardziej w przyszłości – na utrzymanie mieszkania, które ewentualnie mogłyby dostać z rządowego programu Mieszkanie Plus.

Zła wiadomość jest natomiast dla lepiej sytuowanych młodych Polaków, którzy liczyli na obiecane przez PiS dopłaty do Indywidualnych Kont Mieszkaniowych, za pośrednictwem których mogliby kupić mieszkanie zamiast je wynajmować.

Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przekazało w poniedziałek 26 marca do konsultacji społecznych projekt ustawy wprowadzający dopłaty do czynszu dla najuboższych rodzin, które chcą wynajmować mieszkania czynszowe.

Dokument, awizowany jako projekt z dnia 26 marca 2018 roku nosi nazwę "ustawa o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania.

Od nowego roku ruszy system dopłat do czynszu dla najemców nowych mieszkań i mieszkań na obszarach poddanych rewitalizacji. Dopłaty otrzymają osoby spełniające kryteria dochodowe zapisane w ustawie. Wysokość dopłaty będzie zależeć od liczby osób w gospodarstwie domowym i lokalizacji wynajmowanego mieszkania. To najważniejsze założenia ustawy, którą Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju skierowało do konsultacji publicznych. 

Program budowy tanich mieszkań czynszowych to jeden z filarów programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. By budować dużo i tanio mieszkań na wynajem – w tym z opcją przejęcia ich na własność po kilkudziesięciu latach wynajmowania – rząd zdecydował się przekazać na ten cel grunty należące do Skarbu Państwa. Okazało się, że to jednak za mało, by wybudować mieszkania, za które wynajmujący mogliby płacić czynsz znacząco niższy od rynkowego. 
Stąd projekt dopłat. Jego beneficjentami mają być rodziny, które mają tzw. zdolność czynszową, w związku z czym mogą się ubiegać o wynajem mieszkania, ale mogą mieć kłopoty z uregulowaniem czynszu" napisano w komunikacie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju opublikowanym w poniedziałek 26 marca.
To dobra wiadomość dla osób, które posiadają tzw. zdolność czynszową, ale jest ona na tyle niska, że nie stać je – ani teraz, ani tym bardziej w przyszłości – na utrzymanie mieszkania, które ewentualnie mogłyby dostać z rządowego programu Mieszkanie Plus. Zła wiadomość jest natomiast dla lepiej sytuowanych młodych Polaków, którzy liczyli na obiecane przez PiS dopłaty do Indywidualnych Kont Mieszkaniowych, za pośrednictwem których mogliby kupić mieszkanie zamiast je wynajmować. Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przekazało w poniedziałek 26 marca do konsultacji społecznych projekt ustawy wprowadzający dopłaty do czynszu dla najuboższych rodzin, które chcą wynajmować mieszkania czynszowe. Dokument, awizowany jako projekt z dnia 26 marca 2018 roku nosi nazwę "ustawa o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania. Od nowego roku ruszy system dopłat do czynszu dla najemców nowych mieszkań i mieszkań na obszarach poddanych rewitalizacji. Dopłaty otrzymają osoby spełniające kryteria dochodowe zapisane w ustawie. Wysokość dopłaty będzie zależeć od liczby osób w gospodarstwie domowym i lokalizacji wynajmowanego mieszkania. To najważniejsze założenia ustawy, którą Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju skierowało do konsultacji publicznych. Program budowy tanich mieszkań czynszowych to jeden z filarów programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. By budować dużo i tanio mieszkań na wynajem – w tym z opcją przejęcia ich na własność po kilkudziesięciu latach wynajmowania – rząd zdecydował się przekazać na ten cel grunty należące do Skarbu Państwa. Okazało się, że to jednak za mało, by wybudować mieszkania, za które wynajmujący mogliby płacić czynsz znacząco niższy od rynkowego. Stąd projekt dopłat. Jego beneficjentami mają być rodziny, które mają tzw. zdolność czynszową, w związku z czym mogą się ubiegać o wynajem mieszkania, ale mogą mieć kłopoty z uregulowaniem czynszu" napisano w komunikacie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju opublikowanym w poniedziałek 26 marca. Joanna Urbaniec/Zdjęcie ilustracyjne
Nawet 500 złotych miesięcznej dopłaty do czynszu za mieszkanie otrzyma trzyosobowa rodzina, której miesięczny dochód nie przekracza 5 126 zł. Takie dopłaty będą wypłacane rodzinom przez dziewięć kolejnych lat, ale co trzy lata ich wysokość będzie sukcesywnie obniżana. Projekt ustawy pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania trafił w poniedziałek 26 marca do publicznych konsultacji. Jak będzie ostatecznie wyglądał? Przeczytacie w naszym raporcie. Otwórz galerię, żeby dowiedzieć się więcej.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto