18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Migowe msze w Pile: raz w miesiącu w kościele na osiedlu Górnym

Tomasz Borysewicz
Migowe msze w Pile
Migowe msze w Pile Tomasz Borysewicz
Po ponad 25-letniej przerwie migowe msze święte znów odprawiane są w Pile. Jak na razie w kościele na Górnym jest jedna taka msza w miesiącu.

Migowe msze święte w Pileodbywają się o godzinie 18. w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, w parafii pw. NMP Wspomożenia Wiernych na os. Górnym. Na takich mszach, tuż przy prezbiterium siedzi tłumaczka i każde słowo księdza jest przekładane na język migowy.

- W poprzednich latach były migowe msze w Pile, organizowane z inicjatywy śp. ks. Stanisława Olędzkiego. Później jak przenieśli ks. Stanisława z Piły, jakoś nie było osoby która mogłaby je poprowadzić. Teraz jednak przy współpracy z Polskim Związkiem Głuchych i wraz ze Stowarzyszeniem "Daj radość osobom niepełnosprawnym" udało się załatwić takie msze - cieszy się Alicja Tomaniak, która została poproszona o tłumaczenie mszy.

>>> Zobacz też: Moda na śluby w plenerze. W Pile też się taki odbył

Z inicjatywy zadowolony jest także proboszcz parafii, ks. dziekan Stanisław Oracz.

- Przyszli do mnie z prośbą, abym rozważył temat wprowadzenia mszy świętej z tłumaczeniem na język migowy. Naturalnie, nie mogło być żadnej innej odpowiedzi jak tylko pozytywna, choć powiedziałem im, że może być problem, bo ja nie migam. Oni jednak wszystko zorganizowali - wyjaśnia ks. Oracz.

KIEDY ODBYWAJĄ SIĘ MIGOWE MSZE W PILE?

Migowe msze w Pile odprawiane są w pierwszą niedzielę miesiąca, na godz. 18.

- Wieczorna Eucharystia jest spokojniejsza, jest mniej ludzi, dlatego osoby głuchonieme oraz niedosłyszące mogą bardziej czuć, że jest to "ich" msza - dodaje ks. dziekan.

A osoby z problemami ze słuchem mają wielką potrzebę uczestniczenia w pełni we mszy. Głuchoniemi wprawdzie przychodzili do kościoła, ale nie rozumieli wszystkiego, co mówi ksiądz.

- Teraz przychodzą i widać, że są zadowoleni. Sama mam rodziców głuchoniemych i widzę w nich chęć uczestniczenia w takiej mszy. W zeszłym miesiącu było 13 osób, a w niedzielę 4 sierpnia - 9 osób. Wierzę, że po wakacjach z miesiąca na miesiąc będzie ich coraz więcej - mówi z nadzieją tłumaczka Alicja Tomaniak.

Dodaje także, że najtrudniejszą rzeczą do przetłumaczenia jest oddanie w pełni przesłania, które kieruje ksiądz do wiernych.

- Wiadomo, w Biblii są często skomplikowane i archaiczne słowa, a głuchoniemi czasem nie mają takiego zasobu słownictwa i trzeba im to w najprostszy sposób wytłumaczyć - dodaje Tomaniak.

Migowe msze niczym nie różnią się od normalnej mszy. Kapłan nie musi np. wolniej mówić. A jeśli będzie wola ze strony osób korzystających z takiej mszy, jest możliwość, że migowe Eucharystie będą częściej.

- Musimy się uczyć, że osoby niepełnosprawna są "pełnosprawne". Migowe msze święte niczego nie burzą, a wręcz przeciwnie - ubogacają - tłumaczy ks. Oracz.

NIE TYLKO MIGOWE MSZE

Jak zaznacza proboszcz parafii to nie jedyna inicjatywa dla osób niedosłyszących.

- Nie ukrywam, że współpracujemy z ordynatorem oddziału laryngologicznego w Pile jak doposażyć kościół w lepsze nagłośnienie, by pomóc ludziom, którzy mają słabszy słuch - zdradza proboszcz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto