Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mistrzostwa Świata w kolarstwie torowym 2019. Arena Pruszków gotowa na przyjęcie najlepszych zawodników świata

Redakcja
Szymon Sikora, www.pruszkow2019.pl
Mistrzostwa Świata w kolarstwie torowym 2019. Wielkimi krokami zawody, które wyłonią najlepszych kolarzy torowych. Zawody odbędą się na pięknym torze w Arenie Pruszków. Szczegóły w artykule poniżej.

MISTRZOSTWA ŚWIATA W KOLARSTWIE TOROWYM

Kolarstwo torowe od wielu lat jest w cieniu tego szosowego. Szurkowski, Szozda, Królak, Lang, Piasecki, Kwiatkowski, Majka - to tylko niektóre z nazwisk, które zna niemal każdy kibic sportowy w Polsce. Z kolarstwem torowym jest jednak inaczej. Mistrzostwa świata, które odbędą się w Pruszkowie są doskonałą okazją, by ta dyscyplina zakorzeniła się w sercach Polaków. - Wyrośliśmy z roli kolarskiego Kopciuszka. Polska należy do światowej czołówki w kolarstwie torowym i mamy nadzieję, że nasz dorobek uda się w Pruszkowie jeszcze powiększyć” – powiedział trener Jacek Kasprzak podczas konferencji prasowej.

Na torze kolarskim Arena Pruszków trwają ostatnie prace porządkowe, są już na nim obecne pierwsze reprezentacje, trwają treningi. - Ostatni guzik jest właśnie dopinany - podsumował przygotowania prezes Polskiego Związku Kolarskiego Janusz Pożak. Wyraził również nadzieję, że jeśli mistrzostwa okażą się udane pod względem organizacyjnym i sportowym, pozwoli to skuteczniej walczyć o większe zaangażowanie sponsorów w kolarstwo i zwiększy szanse na wyprowadzenie PZKol z finansowych problemów.

Rowerowy Maj 2019, Warszawa. W tym roku rekordowa liczba dzieci weźmie udział w akcji

Rowerowy Maj 2019, Warszawa. W tym roku rekordowa liczba dzi...

Dorobek medalowy Polaków w historii kolarstwa torowego jest naprawdę niezły. Do tej pory "biało-czerwoni" zdobyli łącznie 23 medale, w tym 9 złotych. Czy w Pruszkowie uda się ten dorobek poprawić? - Nie zamierzamy tanio sprzedawać skóry - zapowiedział Kasprzak.

CZYTAJ TAKŻE: Nowe stacje rowerów Veturilo. Wiemy, gdzie powstaną [LOKALIZACJE]

- Koszulka mistrza świata potrafi ciążyć, bo z jazdą w niej wiążą się znacznie większe oczekiwania, ale nie ukrywam, że chciałbym o nią kolejny raz powalczyć. Jeśli raz podniesie się ręce w geście zwycięstwa, chce się do tego wracać – powiedział mistrz świata z Hong-Kongu w roku 2017, Adrian Tekliński, specjalizujący się w scratchu. Mateusz Rudyk opowiadał z kolei o różnych strategiach, stosowanych podczas rywalizacji w sprincie, wymagającym znakomitego przygotowania nie tylko fizycznego, ale również taktycznego. - Wyciągnąłem wnioski z ubiegłego roku i postaram się w Pruszkowie nie popełnić żadnych błędów. O fizyczne przygotowanie jestem spokojny – zadeklarował.

Mistrzostwa w kolarstwie torowym - konkurencje

Sprint indywidualny (klasyczny) - bierze w nim udział dwóch zawodników, którzy rywalizują na dystansie trzech okrążeń.
Sprint drużynowy (zwany olimpijskim) - wyścig ze startu zatrzymanego. Rywalizują w nim dwie drużyny. W przypadku mężczyzn są one 3-osobowe, w przypadku kobiet 2-osobowe. Podstawową zasadą jest konieczność zmiany prowadzącego zawodnika po przejechaniu jednego okrążenia. Dlatego panowie pokonują trzy okrążenia, a panie dwa.
Wyścigi na dochodzenie (indywidualne lub drużynowe) - start do rywalizacji na dochodzenie, w której bierze udział dwóch zawodników lub dwie 4-osobowe drużyny, następuje po przeciwległych stronach toru. Celem jest dogonienie zawodnika lub drużyny z przeciwległego końca toru. Jeśli to się nie uda, o wygranej decyduje czas przejechania całego dystansu (4 km w przypadku mężczyzn i 3 km w przypadku kobiet).
Jazda na czas - indywidualna rywalizacja na dystansie 500 metrów (kobiety) lub 1000 metrów (mężczyźni). Zawodnicy rozpoczynają jazdę za pomocą specjalnej maszyna. Uwalnia ona rower i rozpoczyna pomiar czasu.
Keirin - zawodnicy rywalizują na dystansie trzech okrążeń (750 metrów). Pierwsze okrążenie jedną za tzw. derną - motocyklem, który narzuca tempo jazdy. Zawodnicy nie mogą go wyprzedzić. Derna stopniowo przyspiesza, a na początku trzeciego okrążenia zjeżdża z toru. Wtedy zawodnicy zaczynają właściwą rywalizację.
Scratch - wyścig ze startu wspólnego. Bierze w nim udział 24 zawodników. Mężczyźni rywalizują na dystansie 15 km, a kobiety 10 km. Zwycięża pierwszy na mecie.
Wyścig punktowy - wyścig ze startu wspólnego. Mężczyźni jadą 40 km, a kobiety 25 km. Co dziesiąte okrążenie rozgrywane są lotne finisze. Przyznawane są za nie punkty. Pierwszych czterech zawodników otrzymuje odpowiednio 5, 3, 2 i 1 punkt. Na ostatnim takim finiszu liczba punktów jest podwajana. Zawodnicy mogą też zdobyć dodatkowe punkty (20 za każde okrążenie nadrobione względem stawki). O zwycięstwie decyduje liczba zdobytych punktów.
Madison - w wyścigu biorą udział reprezentacje złożone z dwóch zawodników. Jeden z nich bierze aktywny udział w wyścigu, a drugi odpoczywa jadąc górną częścią toru. Co kilka okrążeń zawodnicy zmieniają się. Zmiana musi nastąpić poprzez złapanie partnera za rękę i wypchnięcie go do przodu przez zawodnika oddającego zmianę. Co 10 okrążeń odbywają się punktowane sprinty. Panowie rywalizują na dystansie 50 km, a panie 30 km.
Omnium - kolarski wielobój, na który składają się cztery konkurencje rozgrywane jednego dnia:

  • scratch
  • wyścig tempowy
  • wyścig eliminacyjny
  • wyścig punktowy

Tissot UCI Mistrzostwa Świata w kolarstwie torowym odbędą się w dniach 27 lutego – 3 marca br. w Pruszkowie, na torze kolarskim Arena Pruszków. O 20 kompletów medali w 10 konkurencjach powalczy blisko 450 najlepszych na świecie zawodników. Przebieg rywalizacji będzie transmitowany do ponad 70 krajów na świecie. W Polsce rywalizacje kolarzy torowych będzie można oglądać w transmisjach, realizowanych na żywo przez TVP Sport oraz Eurosport.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto