Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mitoraj odsłoni dziś swoją rzeźbę

Karolina Kowalska, Anna Rathman
Rzeźba Mitoraja stojąca na rynku w Krakowie
Rzeźba Mitoraja stojąca na rynku w Krakowie Wojciech Matusiak
"Grande Toscano" - pięciometrowa rzeźba Igora Mitoraja zostanie dziś odsłonięta przed należącym do Polfarmy budynkiem Spectra przy ul. Bobrowieckiej 6. Uroczystość połączona będzie z wernisażem ekspozycji młodych artystów z cyklu Young Creation Plan. Przy Bobrowieckiej zaprezentują się młodzi rzeźbiarze - Paulina Kary, Artur Malewski, Marta Pszonak, Kamil Stańczak i Jagoda Szelc

"Grande Toscano" odsłoni dzisiaj sam autor, światowej sławy rzeźbiarz i uczeń Tadeusza Kantora, który wyjechał z Polski w 1968 roku. Rzeźbę sfinansowała Fundacja Staraków.

"Grande Toscano" powstał na przełomie lat 70. i 80. jako hołd artysty dla Toskanii i jej mieszkańców. Inspirowany był twórczością Donatella. Jej odlew Mitoraj wykonał za pierwsze zarobione pieniądze. Dzieło spodobało się znawcom sztuki. Dziś jego kopie stoją w dzielnicy La Defence w Paryżu i w Mediolanie. Teraz ozdobi też plac przed mokotowskim budynkiem Spectra, zaprojektowanym przez znaną warszawską pracownię architektoniczną Jems Architekci. Tę samą, która odpowiedzialna jest za projekt mającej wkrótce powstać nowej siedziby Akademii Sztuk Pięknych na Powiślu.

To niejedyne dzieło Mitoraja, jakie w najbliższych dniach stanie w Warszawie. W sobotę 12 września autor weźmie udział w uroczystym odsłonięciu wykonanych przez siebie wrót Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście. Nowe wrota upamiętnią 400. rocznicę kościoła i zostaną osadzone w miejscu starych drewnianych drzwi zamontowanych kilkadziesiąt lat temu. Inspirację dla nowych, zrobionych z brązu i ważących ponad trzy tony, były drzwi wykonane przez Mitoraja dla bazyliki Santa Maria degli Angeli e dei Martiri (świętej Maryi Aniołów i Męczenników) w Rzymie. O zrobienie repliki dla polskiego kościoła poprosili Mitoraja sami duchowni, a projekt zaakceptowała stołeczna konserwator zabytków Ewa Nekanda-Trepka.

Podczas jednej z wizyt związanych z obchodami 400-lecia sanktuarium Mitoraj dał się też namówić na zorganizowanie wystawy innych swoich prac. I tak jeszcze do 7 października na skwerze Hoovera po raz pierwszy w Polsce możemy oglądać wystawę "Lux In Tenebris". Mitoraj, który najczęściej odwołuje się do mitologii i historii antycznego Rzymu, tym razem wśród 22 prac zaprezentował także trzy rzeźby nawiązujące do najważniejszych wydarzeń z historii chrześcijaństwa - "Zwiastowanie Maryi przez Anioła Gabriela" i "Chrystusa Zmartwychwstałego", które pochodzą z drzwi rzymskiej bazyliki Santa Maria degli Angeli e dei Martiri .

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto