Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzi wolontariusze z Niemiec, Austrii i Szwajcarii pomogli odnowić szkołę na Woli

PZ
Młodzi wolontariusze z Niemiec, Austrii i Szwajcarii pomogli odnowić szkołę na Woli
Młodzi wolontariusze z Niemiec, Austrii i Szwajcarii pomogli odnowić szkołę na Woli materiały prasowe
Odpadające kafelki, grzyb na ścianach, pękający tynk - nie każda szkolna toaleta musi tak wyglądać. Udowadnia to Szkoła Podstawowa nr 166 na warszawskiej Woli, która dzięki pomocy wolontariuszy zyskała nie tylko nowe łazienki.

W polskich szkołach dalej chłodno i brudno
Gdyby rozmawiamy o problemach polskich szkół, rzadko mówimy o warunkach sanitarnych. W debacie publicznej znacznie ważniejsze, niż czyste toalety, są darmowe podręczniki, nowy program nauczania, czy płace pracowników oświaty. Tymczasem, jak pokazują badania, w wielu szkołach uczniowie nie mają dostępu do natrysków, ciepłej wody, a czasami nawet działającej toalety. Na szczęście nie każda placówka musi tak wyglądać. Szkoła Podstawowa nr 166 im. Żwirki i Wigury na Woli, dzięki pomocy wolontariuszy zyskała nie tylko nowe łazienki, ale także wiedzę na temat rozsądnego gospodarowania wodą.

Od projektu do wykonania
-Remont w tej szkole obejmuje wymianę wszystkich elementów instalacji sanitarnej, które nie były ruszane od ponad 70 lat, a to było dla nas wyzwanie. Zwracaliśmy szczególną uwagę na to, by dostosować wyposażenie sanitarne do potrzeb dzieci, dlatego też postawiliśmy na nowoczesne pomieszczenia z wygodnymi natryskami. Jeśli chodzi o ich aranżację, to bardzo pomocne okazały się prace uczniów stworzone w konkursie plastycznym, które pokazały nam, jak wygląda według nich łazienka marzeń – mówi Agnieszka Stefańska architekt odpowiedzialny za przygotowanie projektu łazienki w szkole na warszawskiej Woli.

Po wybraniu najlepszych prac konkursowych architekt mógł przystąpić do przygotowania idealnego projektu. Łazienka miała nie tylko świetnie wyglądać i spełniać niezbędne wymogi sanitarne, ale także umożliwiać oszczędne gospodarowanie wodą. Rzecz jasna, remont możliwy był możliwy dopiero, gdy uczniowie opuścili mury szkoły w wakacje.

Nie tylko remont łazienek
W remoncie pomagali wolontariusze, którzy pod okiem opiekunów nie tylko zaangażowali się w projekt, ale także w życie szkoły. Młodzi goście z Niemiec, Austrii i Szwajcarii poznawali polską kulturę, obyczaje i tradycje. Wolontariusze zaaangażowali się życie szkoły, tworząc z dziećmi gry na boisku, budując bramkę,
biorąc udział w ślubowaniu klas pierwszych oraz organizując wspólne malowanie pamiątkowej tablicy. Remont dokonany w warszawskiej szkole był częścią projektu w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu realizowanym przez firmę Geberit, która co roku wybiera jeden obiekt na świecie, na terenie którego prowadzone są prace remontowe w łazienkach i działania mające na celu edukację w zakresie rozsądnego gospodarowania wodą.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto