Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Moje czy nasze?

Milena KOCHANOWSKA
Czy wszystko, co posiadają małżonkowie, od momentu ślubu jest i musi być wspólne? Podpisałem z deweloperem umowę przedwstępną, ale mieszkanie będzie do odbioru już po moim ślubie.

Czy wszystko, co posiadają małżonkowie, od momentu ślubu jest i musi być wspólne?

Podpisałem z deweloperem umowę przedwstępną, ale mieszkanie będzie do odbioru już po moim ślubie. Wiem, że taka umowa nie zapewnia odrębnej własności, a nie chcę by mieszkanie, na które pracowałem kilka lat, było tzw. majątkiem wspólnym - moim i żony.
Co mogę zrobić? - pyta Czytelnik.
Jedynym wyjściem jest podpisanie tzw. intercyzy, czyli rozdzielności majątkowej. A żeby mieszkanie było tylko i wyłącznie własnością Czytelnika, podpisać ją będzie musiał jeszcze przed wykonaniem umowy przedwstępnej.

Rozdzielność majątkowa

- Przed zawarciem małżeństwa, oboje kandydaci do tego stanu powinni zastanowić się nad sprawami majątkowymi i ewentualnie zawrzeć umowę majątkową przedmałżeńską - tak zwaną intercyzę - radzi mec. Adam Mazurek. Jeśli jej nie zawrą, tworzy się między nimi - z mocy samej ustawy - wspólnota majątkowa obejmująca ich dorobek. Jeśli jednak, już w trakcie trwania związku, zdecydują się na zniesienie tej wspólności, także będą mogli to zrobić. Podpisanie rozdzielności majątkowej jest korzystne zwłaszcza wtedy, gdy małżonkowie prowadzą działalność gospodarczą. W razie problemów finansowych, każdy z nich sam odpowiada wówczas za swoje długi i zobowiązania podatkowe.

Majątek wspólny

Gdy nie podpiszemy intercyzy, dorobkiem wspólnym stają się przedmioty nabyte w czasie trwania wspólnoty ustawowej przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Do tego dorobku zalicza się wynagrodzenia za pracę, dochody z majątku wspólnego i majątku każdego ze współmałżonków. Jeśli więc przed ślubem mąż lub żona byli właścicielem kamienicy, to po zawarciu związku stanowi ona nadal odrębny majątek jednego z nich, ale czynsz pochodzący z najmu lokali wchodzi w skład dorobku wspólnego.

Majątek odrębny

Do odrębnego majątku zaliczają się przedmioty nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej lub zyskane przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, a także wszystkie kupione z pieniędzy uzyskanych z ich sprzedaży. Również te służące do wykonywania zawodu - kupione z środków należących do odrębnego majątku małżonka wykonującego ten zawód (nie dotyczy to jednak gospodarstwa rolnego lub przedsiębiorstwa) i takie, które służą do zaspokajania potrzeb osobistych jednego z małżonków. Prawa niezbywalne i autorskie, prawa twórcy: wynalazku, wzoru lub projektu racjonalizatorskiego są także majątkiem odrębnym. Podobnie jak wierzytelności o wynagrodzenie za pracę, nagrody oraz przedmioty, których właścicielami staliśmy się np. z powodu: odszkodowania za uszkodzenie ciała, rozstroju zdrowia lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę (z pominięciem renty z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy).

Bez rozwodu

Już w trakcie małżeństwa, nie biorąc rozwodu mamy prawo do podziału dotychczasowego majątku wspólnego i do zniesienia wspólności majątkowej na przyszłość.

Podstawa prawna

Kodeks rodzinny i opiekuńczy - art. 31

Majątek małżonków:

- majątek, który każde z nich posiadało przed ślubem
- majątek powstały po zawarciu związku, wskutek wspólnej pracy
- majątek ,,wypracowany’’ przez majątki odrębne małżonków (dochód z tych majątków)

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto