Złota moneta ma nominał 37-złotowy, a srebrna 10-złotowy

Złota moneta ma nominał 37-złotowy, a srebrna 10-złotowy

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Aż trzy monety kolekcjonerskie wyemitował Narodowy Bank Polski z okazji 25. rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Jedna moneta jest w obiegu od wczoraj. Dwie kolejne pojawią się dziś. Prezes NBP Sławomir Skrzypek zaprezentuje je dziś na uroczystości z udziałem rodziny i przyjaciół ks. Popiełuszki. Odbędzie się ona w Domu Pielgrzyma na Żoliborzu, w parafii św. Stanisława Kostki.

Wczoraj do obiegu trafiły dwuzłotowe monety z popiersiem ks. Jerzego, wykonane ze stopu Nordic Gold. NBP wyemitował ich półtora miliona.

Dotychczas emitowane w Polsce pieniądze miały okrągłe nominały. Tym razem NBP złamał zasadę i wypuścił monetę o nominale 37 złotych. Upamiętnia ona liczbę lat, jaką miał ks. Popiełuszko w chwili śmierci. Na awersie tej złotej monety widać napis: "Żył 37 lat", natomiast na rewersie cytat z Pisma Świętego: "Zło dobrem zwyciężaj".

Druga moneta, o nominale 10 zł, wykonana jest ze srebra i ma znaczenie symboliczne. Na awersie znajduje się ten sam cytat wraz z datą śmierci ks. Jerzego, a na rewersie umieszczona jest mapa Polski, na której czerwoną cyrkonią zaznaczone jest miejsce, w którym kapelan Solidarności został wrzucony do Wisły. Cyrkonia symbolizuje kroplę krwi, a całość dopełnia postać kapłana. Moneta upamiętnia tragiczne wydarzenia z nocy 19 października 1984 roku.

Do kupienia jest 100 tys. monet srebrnych i 60 tys. monet złotych.

Obchody 25-lecia śmierci ks. Popiełuszki rozpoczęły się już 3 października. W najbliższy piątek w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu chór Filharmonii Narodowej, Polska Orkiestra Radiowa oraz czterech solistów wykonają "Missa pro pace" Wojciecha Kilara. W sobotę w Domu Pielgrzyma Amicus odbędzie się sympozjum "Droga do świętości", w trakcie którego będzie m.in. dyskusja kanoniczno-prawna o męczeństwie ks. Popiełuszki. Na kolejny dzień zaplanowano koncert poetycki "Nie gubić nadziei" z fragmentami jego kazań.

Uroczystości zakończą się 19 października, czyli w rocznicę uprowadzenia ks. Jerzego Popiełuszki. O godz. 17 na balkonie kościoła św. Stanisława Kostki odbędzie się koncert, a godzinę później msza święta.

Czytaj także

    Komentarze (1)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Lenka

    coraz więcej osób kupuje monety kolekcjonerskie nie z powodu pasji lecz możliwości zarobku na nich. I nie dziwię się wcale ponieważ jest to opłacalne trzeba tylko wiedzieć gdzie je sprzedawać . Ja mogę polecić CoinArt w porównaniu z innymi skupami w jakich byłam mają o wiele lepsze wyceny powiedziałbym że konkurencyjne