Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Można pić piwo nad Wisłą? Jest wyrok sądu!

red
Można pić piwo nad Wisłą? Jest wyrok sądu!
Można pić piwo nad Wisłą? Jest wyrok sądu! Grzegorz Jakubowski
Przez kilka lat walczył o legalne picie alkoholu nad Wisłą. Dziś sąd wydał decyzję w tej sprawie.

Marek Tatała, twórca inicjatywy Legalnie nad Wisłą, od kilku lat prowadził batalię o to, by bulwary wiślane uznać za miejsce, w którym spożywanie alkoholu jest legalne. W swojej walce posunął się nawet do sprowokowania interwencji policji, która ukarała go mandatem. Tatała mandatu nie przyjął, a sprawa znalazła swój finał w sądzie. Ten początkowo stwierdził, że bulwar przynależy do ulicy, uznając mężczyznę za winnego. Skazany złożył jednak apelację, wskazując na nieprecyzyjne przepisy.

Okazało się, że sprawa nie jest prosta. W wykładni prawnej nie ma jasnej definicji bulwaru. Nie wiadomo czy należy go traktować jako ulicę, czy nie. To kluczowa sprawa, która miała zadecydować, czy nad Wisłą (po lewej stronie) będziemy mogli spożywać alkohol. Marek Tatała twierdzi, że na betonowych schodach można spożywać alkohol, ponieważ nie są one częścią ulicy.

Sąd Najwyższy nie podjął uchwały w sprawie, czyli odmówił odpowiedzi na pytanie prawne. - Dał (sąd - przyp. red.) jednak pewne wskazówki sądom, które wg mnie sprawiają, że schodki nad Wisłą nie są ulicą - pisze na gorąco Tatała. - Problem sprowadza się do akcentowania publicznego charakteru miejsca lub urzędowego nadania nazwy miejscu, jakby te elementy decydowały o tym, że mamy do czynienia z ulicą. A tak przecież nie jest – podkreślił sędzia Andrzej Siuchniński. - Tego rodzaju praktyka jest wadliwa. Z art. 43 ustawy wynika, że nie jest zabronione spożywanie alkoholu w całej przestrzeni publicznej, lecz jedynie w miejscach wskazanych w tym przepisie - dodał. Do takich miejsc należą: ulica, plac, park lub obszary wskazane przez radę gminy.

- Osoba spożywająca alkohol w miejscu publicznym musi mieć, ze względu na grożącą jej odpowiedzialność karną, świadomość tego czy jest to dozwolone czy też nie. Zatem katalog miejsc wskazanych w ustawie należy zakreślać ściśle, wyłączając spod zakazu te miejsca, które mieszczą się w sferze cienia znaczeniowego użytych w tym przepisie pojęć. Pojęcie ulicy należy interpretować zgodnie z definicją legalną zawartą w ustawie o drogach publicznych - mówił przewodniczący składu sędziowskiego. - Zadaniem każdego sądu będzie zbadanie, czy miejsce, w którym obwiniony spożywał alkohol spełnia kryteria ulicy. Przy czym nie można wykluczyć, że miejsce to zostanie nazwane bulwarem. Rzecz jednak w charakterystyce prawnej danego miejsca, a nie w jego urzędowej nazwie - wyjaśnił Siuchniński.

Teraz sprawa wróci do sądu drugiej instancji, który podejmie ostateczną decyzję ws. mandatu wystawionego Markowi Tatale.

SN (Sąd Najwyższy) tłumaczy, że sądy powinny brać pod uwagę definicje z ustawy o drogach publicznych. Wobec tego bulwar nie może być nazwany ulicą i nie podlega ustawie o wychowaniu w trzeźwości. W związku z tym prawdopodobnie można pić alkohol na bulwarach Flotylli Wiślanej i kamiennych schodach nad Wisłą.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto