Losy rozdzielonych rodzin poznamy w BUW-ie

Losy rozdzielonych rodzin poznamy w BUW-ie (© materiały promocyjne)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Wspomnienia wyjątkowego w losach Polski Święta Niepodległości powrócą na stołeczne ulice. W ramach IV Przystanku Niepodległość będziemy mogli przejechać się zabytkowym tramwajem, wziąć udział w grze miejskiej śladami dziejów stołecznej rodziny żyjącej w czasach międzywojnia i obejrzeć niezwykły film o losach AK-owców po drugiej wojnie światowej. Wszystko bezpłatnie 11 listopada. Punktem kulminacyjnym będzie otwarcie multimedialnej wystawy "Wojenne rozstania".

- Jadąc przez dzieje historii, trzeba przystanąć przy tym niezwykle ważnym przystanku, czyli Święcie Niepodległości - przekonuje Marek Stremecki z organizującego obchody Muzeum Historii Polski. - Dlatego wybraliśmy nazwę przystanek, a dobrym tego odzwierciedleniem jest tramwaj, który 11 listopada przewiezie nas po ulicach miasta - dodaje. Unikalny pojazd typu K (nr tab. 445) z roku 1939 będzie jeździł w godzinach 11-19 i przystanie m.in. na pl. Narutowicza, w Al. Jerozolimskich, w al. Zielenieckiej oraz Solidarności. Pomieści ok. 40 osób.

Głównym punktem tegorocznych obchodów będzie plac przed kościołem św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu. - Chcemy, żeby w imprezie mogło wziąć udział jak najwięcej osób. Dlatego przygotowaliśmy duży ocieplany namiot z 800 krzesełkami - mówi Stremecki. W środku pojawi się też ogromny ekran, a na nim obejrzymy kilkudziesięciominutowe filmy poświęcone drugiej wojnie światowej: "Polskie Termopile", "Śląski Wrzesień", "Pułkownik Dąbek" czy "Pierwszy Virtuti Militari". Ale nie tylko. Zobaczyć będziemy mogli premierowy 30-minutowy skrót "Żołnierzy wyklętych" - filmu opowiadającego o losach bohaterskich AK-owców, którzy we wczesnych latach Polski Ludowej musieli ukrywać się w lasach.

Pokazy potrwają od godz. 11 do 16, a o godz. 19.30 wystąpi czteroosobowy zespół Pustki grający muzykę rockową.

- Przedstawią swoje najlepsze utwory. Zespół jest dobry na tę okoliczność. Nie za smutny i niezbyt agresywny - zachwala Stremecki. W namiocie przez cały dzień będzie działał punkt informacji. Stąd też wystartuje w samo południe gra miejska "Wojną połączeni - wojną rozdzieleni" (potrwa do godz. 16). - Wcielimy się w jednego z członków fikcyjnej rodziny i przeniesiemy w czasy międzywojnia. Poruszając się po charakterystycznych miejscach Śródmieścia, pokierujemy losem postaci - wyjawia Gabriela Sierocińska z MHP. Uczestnicy zabawy dostaną jednodniówkę pt. "Jesteśmy", gazetę z tamtych czasów zawierającą instrukcje do gry.

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

ZAS (gość)

Znowu zwycięży solidarnościowa polityka historyczna nad prawdą historyczną. Tak, tak. Przed nową młodzieżą trzeba ukryć prawdę.
IPN wzorcem prawdy. To piękne, ale jakie nieprawdziwe.