Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Murale Loesje, Warszawa. Kolejne teksty z przesłaniem na warszawskich budynkach

Redakcja
Murale Loesje, Warszawa. Kolejne teksty z przesłaniem na warszawskich budynkach
Murale Loesje, Warszawa. Kolejne teksty z przesłaniem na warszawskich budynkach materiały prasowe/Loesje
Na warszawskich kamienicach pojawiły się kolejne hasła ruchu Loesje. Teksty z przesłaniem, skłaniające do refleksji, możemy oglądać przy ul. Jadowskiej 7 i Gościeradowskiej 9.

Murale Loesje, Warszawa. Kolejne teksty z przesłaniem na warszawskich budynkach

Dwa wielkoformatowe murale z hasłami Loesje powstały jesienią na Targówku oraz Pradze-Północ. Przy ul. Gościeradowskiej 9 możemy zobaczyć napis "Nie rozmawiaj z nieznajomymi / bo jeszcze kogoś poznasz", a przy ul. Jadowskiej 7 "Prz szłość".

Oba murale utrzymane są w stylistyce takiej, jak wszystkie plakaty Loesje - na białym tle widnieje czarny napis. Ta minimalistyczna forma ma przypominać, że przechodnie powinni zwracać uwagę przede wszystkim na treść napisów i zastanowić się nad tym, co chce nam przekazać.

Wcześniej murale Loesje powstały m.in. na Muranowie. Tam oglądać możemy hasła "Zrób komuś dzień dobry" przy al. Jana Pawła Ii 57 na ścianie kultowej kawiarni Jaś & Małgosia, a także Zderzenie z kulturą / nie przepraszaj / wpadaj częściej – przy ul. Smoczej 18, zrealizowany w ramach współpracy Loesje z Muzeum POLIN.

Opisane murale nie są pierwszymi z serii Loesje, które zagościły na budynkach w Warszawie. Pierwszy mural w przestrzeni miejskiej stolicy pojawił się w 2011 roku. Było to hasło "Im dłużej czekasz na przyszłość / tym będzie krótsza" na ul. Stalowej 38. Cztery kolejne zostały stworzone w 2013 roku. Jednym z nich jest „Z punktu widzenia Drogi Mlecznej / wszyscy jesteśmy ze wsi” zlokalizowany w okolicach Dworcu Wschodniego, na ścianie budynku przy ul. Lubelskiej 30/32.

Loesje to ruch i sieć grup funkcjonujących w różnych krajach na rzecz wolności słowa i wyrażania własnego zdania, a także aktywizmu społecznego i kreatywności. Nazwa Loesje (czyt. Luszje) pochodzi od holenderskiego imienia, które po polsku oznacza Lusia.
Idea ruchu powstała w 1983 roku w grupie kilku przyjaciół w Holandii, którzy chcieli podjąć dyskusję o ówczesnej sytuacji polityczno-społecznej w Holandii poprzez czarno-białe plakaty z krótkimi, zachęcającymi do refleksji hasłami o konstruktywnym przesłaniu.

Czytaj też: Mural 13 grudnia 1981, Warszawa. Nowe malowidło upamiętnia stan wojenny


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]



od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto