Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Murale w Warszawie. Zobacz jak powstawał "kamień i co" na Woli

Karolina Kowalska
Murale w Warszawie. Zobacz jak powstawał "kamień i co" na Woli
Murale w Warszawie. Zobacz jak powstawał "kamień i co" na Woli YouTube
Firma SkyConcept stworzyła cykl filmów prezentujących z perspektywy powietrznej murale, które coraz częściej pojawią się w krajobrazie polskich miast - w tym Warszawy. - Postanowiliśmy pokazać je w kontekście otoczenia, spojrzeć na te dzieła sztuki ulicy okiem kamery unoszącej się nad zabudowaniami. Rozpoczynamy od jednego z największych murali warszawskich – nawiązującego do historii miasta - mówi Dominika Mrowińska, ze SkyConcept. - Pokazany w perspektywie dzisiejszej stolicy pozwala dostrzec, jak wygląda Warszawa w odniesieniu do historycznego świadka powstania warszawskiego – kamienicy przy ul. Waliców 14.

Po II wojnie światowej ogromna część Warszawy została zrównana z ziemią. Wśród niewielu ocalałych budynków znalazła się kamienica przy ulicy Waliców 14, która w czasie okupacji niemieckiej znajdowała się w granicach getta. To właśnie na ścianie tego budynku od maja 2009 roku istnieje jeden z największych warszawskich murali.

Zobacz także: Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych w lutym na Stadionie Narodowym [program]

Dzieło pomysłu Wiktora Malinowskiego przedstawia czarny napis na białej ścianie: „kamień i co”. Nad napisem unosi się czerwony balonik – swoisty synonim ulotności i nietrwałości, także ludzkiej pamięci – w którym odbija się panorama miasta. Napis można rozumieć dwojako. Z jednej strony jest to pytanie o znikającą zabudowę przedwojennej stolicy, z drugiej zaś stanowi próbę ocalenia od zapomnienia tego historycznego fragmentu stolicy. Ale napis można przeczytać też jako wymowne zawołanie: „kamienico”. W takiej formie jeszcze wyraźniej odnosi się on do niszczejącego, odchodzącego w niepamięć budynku, w którym dawniej mieszkał Władysław Szlengel – poeta żydowski piszący w języku polskim, oraz Menachem Kipnis – śpiewak operowy, fotograf, dziennikarz i etnograf żydowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto