Konrad Brandel, Autoportret w gondoli balonu - 1865 Konrad Brandel, Autoportret w gondoli balonu - 1865

Konrad Brandel, Autoportret w gondoli balonu - 1865. (© kolekcja Muzeum Narodowe w Warszawie)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Choć dziś fotografii przyznajemy oficjalnie miano sztuki i zaliczamy ją do jej kręgu, wiele lat temu był to temat dyskusji czy polemik. I jeśli dziś dzięki fotografii cyfrowej sceptyków w tej kwestii przybywa, to każde liczące się muzeum sztuki nie może już obyć się bez poważnej kolekcji fotografii.

Nowe medium kształtujące kulturę wizualną świata zmusza, by nieprzerwanie wzbogacać kolekcje o zdjęcia celem wiarygodności i pełnego obrazu świata. W najbliższych dniach (od 11 września) Muzeum Narodowe pokaże nam własną kolekcje fotografii.

Wystawa "Światłoczułe", której komisarzem jest Danuta Jackiewicz będzie pokazem historycznej kolekcji fotografii polskiej i światowej. Muzeum Narodowe w Warszawie (do 1916 r. Muzeum Sztuk Pięknych) swój zbiór zaczęło gromadzić już w 1863 roku, gdy zakupiło pierwsze cztery odbitki autorstwa Karola Beyera. Stopniowo kolekcja rozrastała się o zbiory polskich kolekcjonerów sztuki.

Do MN w tym czasie trafiają rodzime fotografie, europejska fotografia XIX w., dokumenty fotograficzne, fotoreportaż (z okresu I wojny światowej i lat 20. dwudziestego wieku). Po drugiej wojnie światowej Muzeum wchodzi w posiadanie zdjęć z kolekcji arystokratycznych, ale także tematycznie powiązanych z kresami dawnej Rzeczypospolitej. W ostatnich latach kolekcja rośnie zasilana dziełami artystów współczesnych (są to z reguły dary osób prywatnych lub depozyty firm).

Na wystawie będziemy mogli obejrzeć oryginalne fotografie w technice dagerotypu, autorskie odbitki na papierze (XIX i XX wiek). Z autorami wystawy prześledzimy drogę od fotografii dokumentu do jej traktowania w sposób poważny jako sztukę. Organizatorzy zapowiadają katalog prezentujący 952 fotografie z kolekcji mającej prawie 70 tys. obiektów, sylwetki polskich fotografów i kolekcjonerów (ukaże się w polsko-angielskiej wersji językowej).

Wystawa "Światłoczułe. Kolekcje fotografii". Termin: 11 września - 15 listopada 2009. Muzeum Narodowe w Warszawie. Komisarz: Danuta Jackiewicz.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!