Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Etnograficzne zmieni się nie do poznania

Rafał Babraj
Rafał Babraj
W marcu 2011 roku ruszy modernizacja Muzeum Etnograficznego. Obiekt czeka prawdziwa rewolucja.

Zwiększona zostanie powierzchnia muzealna, pojawi się system informacji wizualnej - gruntownie wyremontowane zostanie każde piętro budynku.

Obecnie trwają prace projektowe, pierwsze roboty mają się zacząć na wiosnę przyszłego roku. - Modernizacja muzeum będzie odbywać się na kilku, niemalże autonomicznych obszarach - mówi Adam Czyżewski, dyrektor Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

Piwnica: Sala kameralna i magazyn zbiorów

Pomieszczenia znajdujące się w podziemiach muzeum zostaną zaadoptowane na salę kameralną. Będą tam mogły odbywać się inscenizacje, koncerty i konferencje. Przede wszystkim jednak będzie ona wyposażona w aneks kuchenny, w którym 8 osób pod okiem instruktora będzie mogło wziąć udział w warsztatach kulinarnych i poznać potrawy z przeróżnych krajów i regionów z całego świata.

Obok sali kameralnej, w piwnicy obiektu znajdzie się magazyn zbiorów o powierzchni 350 m2. Będzie on posiadał nowoczesny system składowania, który znacznie usprawni pracę muzeum.

Parter: sala kinowa

Sala kinowa mogąca pomieścić 160 osób, w której odbywają się pokazy w ramach Etnokina, zostanie przebudowana.

Etnokino – kulturowy tygiel w sercu stolicy

- Stanie się bardziej salą wielofunkcyjną, choć zachowa swój kinowy charakter, to będzie w niej można organizować wystawy oraz widowiska teatralne - mówi Adam Czyżewski. - Będzie można ją także połączyć z salą wystaw czasowych, dzięki czemu stworzą jedną dużą przestrzeń ekspozycyjną - dodaje.

Połączone pomieszczenia będę mieć łącznie 600 m2 powierzchni. To pozwoli na wystawienie w muzeum dużych wystaw czasowych, których dotychczas nie można było przyjąć.

Muzeum dla dzieci

Będzie to jeden ze sztandarowych projektów zmodernizowanego muzeum. Na czym ma polegać? Otóż dla dzieci przygotowano pięć sal, zwanych księgami. W każdej z nich poruszać się będzie inne zagadnienia...

- Do dyspozycji najmłodszych będzie np. księga rzeczy, gdzie będziemy starali się zaszczepić w dzieciach pasję kolekcjonerstwa, księga opowieści, w której poznają one sztukę opowiadania, czy księga praw dziecka - miejsce dyskusji nad tym, co dzieci mogą, a czego nie - tłumaczy Czyżewski.

Cały cykl zajęć trwać będzie około 3. godzin. Wystawy w poszczególnych pomieszczeniach będą się zmieniały, raz mogą to być aranżacje traktujące o kulturze Mazowsza, a innym razem o kulturze Indii.

Nowa sala wystaw

Pomieszczenia znajdujące się na parterze mają również zostać zaadaptowane na nową salę wystaw, w której pod koniec 2012 roku będzie można podziwiać nową ekspozycję stałą "Czas świętowania w kulturach wiejskich w Polsce i Europie".

Wystawa „Wampiry, strzygi i spółka” [zdjęcia]

Sam parter zyska za to bardziej nowoczesny wygląd. Planowany jest montaż szklanych drzwi, panoramicznej windy osobowej, a także budowa przeszklonego patio.

Pierwsze piętro: Centrum Informacji Bibliotecznej i Archiwalnej

W skrzydle od strony ul. Mazowieckiej znajdzie się duża biblioteka, czytelnia oraz archiwum z prawdziwego zdarzenia. Będą one tworzone praktycznie od podstaw na powierzchni 350 m2.

- Obecnie mamy bibliotekę i archwium, ale są one trochę prowizoryczne i nie odpowiadają zapotrzebowaniu - mówi Adam Czyżewski.

Na tym poziomie znajdą się także sanitariaty i pomieszczenia biurowe.Pomieszczenia na drugim piętrze zaadaptowane zostaną na biura oraz kolejną stałą wystawę dotyczacą ceramiki.

Poddasze: pracownie konserwatorskie z prawdziwego zdarzenia

Na poddaszu znajdzie się kilka pracowni konserwatorskich, które będą stanowić zabezpieczenie muzeum. - Te które były dotychczas nie spełniały żadnych warunków, więc rok temu zostały zamknięte - mówi Adam Czyżewski.

Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych

Po zakończeniu przebudowy, obiekt ma być w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Przed wejściem zamontowany zostanie specjalny podnośnik, usunięte zostaną także bariery architektoniczne. Na poszczególne piętra dostać się będzie można dzięki panoramicznej windzie.

Pierwsze prace rozpoczną się w marcu 2011 roku. Podczas modernizacji duże obszary muzeum będą wyłączone, remont zaplanowano jednak tak, by nie przerywać cyklów edukacyjnych oraz żeby istaniała możliwość wystawiania ekspozycji czasowych.

Mówimy NIE zamknięciu Muzeum Etnograficznego!

- Dopuszczamy możliwość zamknięcia muzeum na 2-3 miesiące, choć nie jest to jeszcze przesądzone - mówi Adam Czyżewski.

Muzeum koniecznie do remontu

Od 2008 roku, kiedy dyrektorem został Adam Czyżewski, wykonano dużo pracy, aby doprowadzić muzeum do porządku.

- Na początku przeżyłem szok cywilizacyjnym - nie było ani jednej sprawnej windy, czujniki dymu były przestarzałe - wylicza dyrektor Czyżewski. - Przez trzy lata wywieźliśmy stąd ponad 100 kontenerów śmieci. Jedna z sal, w której obecnie wystawiane są ekspozcyje służyła jako magazyn, śmieci piętrzyły się tam pod sam sufit - dodaje.

Od tamtej pory udało się uporządkować muzeum, stworzono w holu klubo-księgarnię, od 2009 roku we współpracy z Filmową Warszawą działa Etnokino. Kolejnym, milowym krokiem, ma być gruntowna modernizacja. - Mam nadzieję, że Muzeum Etnograficzne będzie tym, czym powinno być... centralnym Muzeum Etnograficznym w Polsce - kończy dyrektor Czyżewski.

Prace zakończyć się mają w czerwcu 2012 roku. Koszt inwestycji to 20 mln złotych, 14 mln dołoży Unia Europejska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto