Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Motoryzacji już otwarte [zdjęcia]

morteaz
morteaz
Muzeum Motoryzacji na Ochocie od dzisiaj jest otwarte dla zwiedzających. Wśród eksponatów znajdują się nie tylko zabytkowe samochody, ale też ciekawe prototypy.

Niecałe dwa miesiące temu pisaliśmy o opuszczeniu przez Muzeum Przemysłudotychczasowej siedziby w dawnej fabryce Norblina. Cześć eksponatów została wywieziona do placówek muzeum poza Warszawą. Jednak nie wszystkie. W sobotę, 21 marca, otwarto Muzeum Motoryzacji przy ulicy Filtrowej 62.

Na odwiedzających czekają samochody które pamiętają początki motoryzacji, w tym Ford T, jak również prototypy przygotowane przez FSO i FSM, które nigdy nie weszły do produkcji seryjnej. Można więc podziwiać między innymi sportowego Ogara, miejskiego Beskida i Syrenę 110, elegancką Warszawę 210 i rodzinnego Warsa.

Piotr Mady, kierownik Muzeum Motoryzacji ma ambitne plany jego rozwoju. - Zamierzamy sprawić, aby to miejsce tętniło życiem. Będziemy popularyzować motoryzację nie tylko za pomocą wystaw, przewidujemy spotkania, prelekcje i inne atrakcje - mówi Mady. - W tym celu nawiązaliśmy współpracę z automobilklubami i znawcami motoryzacji. Sprawimy że ci, którzy kochają motoryzację będą zadowoleni. Mamy też ambicję zainteresować tym tematem również tych, którym na razie jest on obojętny - zapowiada.

Aktualna wystawa nosi tytuł "Z dziejów motoryzacji w Polsce". - Celowo w nazwie pojawiła się "motoryzacja w Polsce", a nie tylko motoryzacja polska, gdyż znajdują się tutaj nie tylko pojazdy rodzimej produkcji, za to wszystkie są w jakiś sposób związane z naszym krajem. Świetnym przykładem jest Cadillac którym jeździł sam Józef Piłsudski - tłumaczy Jerzy Jasiuk, dyrektor Muzeum Techniki (w jego skład wchodzi m.in. Muzeum Motoryzacji). Nie zabrakło ikon polskiego sportu: wyścigowego Poloneza, który na trasach rajdowych dzielnie stawiał czoła nawet samochodom Porsche, oraz Fiata 125p, którym przejechano 50 tys. kilometrów bez przerwy.

- Prototypy samochodów pokazują jak świetnymi fachowcami byli nasi inżynierowie. Niestety, podejście ówczesnych polityków i ekonomistów doprowadziło do upadku tych projektów - stwierdza Jasiuk. Kolekcja muzeum liczy około 200 samochodów, ale jak tłumaczy dyrektor, w Warszawie nie ma obecnie miejsca, w którym można by je wszystkie wystawić.

Otwarcie muzeum uświetnił zespół Dixie Warsaw Jazzmen, grający muzykę z lat 20. i 30., pasującą do klimatu muzeum. Muzeum jest czynne od wtorku do piątku, w godzinach od 8.30 do 16.00, oraz w soboty i niedziele od 10.00 do 15.00.


Zobacz również:

Muzeum Przemysłu wyprowadza się z Norblina

Najciekawsze motocykle świata w Warszawie [zdjęcia]

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto