Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum na kółkach Kamienna Góra. Ważną wystawę edukacyjną obejrzmy od 21 do 23 lipca

Alina Gierak
Muzeum na kółkach Kamienna Góra. Wyjątkową wystawę można od dzisiaj (21 lipca) oglądać w Kamiennej Górze. Jeśli jesteście w pobliżu, podjedźcie na na pl. Wolności. Poznacie ważne fakty z życia miasta i jego żydowskich obywateli.

Muzeum na kółkach Kamienna Góra 21-23 lipca

Mobilna wystawa edukacyjna przygotowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN ma w telegraficznym skrócie przypomnieć historię społeczności żydowskiej w Polsce oraz w Kamiennej Górze. Muzeum od 21 do 23 lipca będzie gościć w Kamiennej Górze. Wstęp jest za darmo. Poznamy nie tylko ważne fakty z historii i kultury Żydów w Polsce, ale także lokalne miejsca i ludzi związanych z Żydami.

Kamienna Góra to ważny punkt na mapie polsko-żydowskiego dziedzictwa kulturowego. Pierwsze wzmianki o Żydach w Kamiennej Górze pochodzą z XIV w., kiedy to w mieście istniała gmina żydowska i synagoga. W 1864 r. gmina żydowska w Kamiennej Górze uzyskała samodzielność i osobowość prawną, a jej zasięg obejmował teren całego powiatu kamiennogórskiego, a także Bolków. Największą liczebność gmina kamiennogórska osiągnęła w 1884 r. i liczyła wówczas 177 członków.
O wojennych losach społeczności żydowskiej z Kamiennej Góry wiadomo niewiele.
Nazwiska kamiennogórskich Żydów pojawiają się w wykazach więźniów tzw. obozów przejściowych utworzonych dla Żydów z Dolnego Śląska w Tormersdorf (Prędocice), Grüssau (Krzeszów) i Riebnig (Rybna).
Po II wojnie światowej Kamienna Góra stała się jednym z kilkudziesięciu centrów żydowskiego osadnictwa na Dolnym Śląsku. W mieście utworzono lokalny Komitet Żydowski, Kongregację Wyznania Mojżeszowego. Działały tu dwie spółdzielnie żydowskie: szewsko-kamasznicza „Nowe Życie” oraz krawiecka „Przyszłość” oraz żydowska szkoła powszechna. Liczba Żydów zamieszkałych w Kamiennej Górze spadała. Część podjęła decyzję o emigracji lub przeprowadzce do ośrodków miejskich, będących większymi skupiskami żydowskimi.
Więcej o historii żydowskiej Kamiennej Górze: http://www.sztetl.org.pl/pl/city/kamienna-gora/http://www.sztetl.org.pl/pl/city/kamienna-gora/

Muzeum na kółkach odwiedzi 47 miejscowości w całej Polsce. Dlaczego pojawi się w Kamiennej Górze?

Głównym powodem, dla którego uczestniczymy w projekcie jest świadomość, że budowanie postaw tolerancji społecznej wobec różnych grup, wyznań i obyczajów jest w dzisiejszych czasach obowiązkiem instytucji oświatowych i kulturalnych

- mówi Anna Przerwa, koordynatorka lokalna „Muzeum na kółkach” w Kamiennej Górze. Jej zdaniem trzeba budować ideę poszanowania inności poprzez zapoznawanie społeczności z kulturą, religią i obyczajowością żyjących obok nas ludzi.

W Kamiennej Górze „Muzeum na kółkach” stanie na pl. Wolności.
Od 21 do 23 lipca o godz. 11 i 17 przewidziano spacer z przewodnikiem po miejscach związanych z życiem i zabytkami kultury żydowskiej miasta. Będzie można przy tym skorzystać ze specjalnie wydanego informatora turystycznego "Śladami kamiennogórskiej kultury żydowskiej".
W Centrum Kultury przy ul. Kościuszki 4 zostanie otwarta wystawa o Viktorze Hamburgerze, niemieckim profesorze embriologu światowej sławy. Będą także
wykłady o wybitnych Żydach z Kamiennej Góry oraz spotkanie z Rutą Wermuth, autorką książki "Spotkałam Ludzi" (23.07 godz. 17.15, Centrum Kultury).
Na zakończenie zaplanowano projekcje filmu "Ida" o godz. 18.15. Wstęp wolny.
Projekt Muzeum na kółkach
Projekt ma na celu przypomnieć o współistnieniu społeczności polskiej i żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat. Przez wieki Polska była najważniejszym ośrodkiem żydowskiego życia umysłowego, religijnego i kulturalnego. Żydzi stanowili 10 procent ludności Polski
Centralnym punktem wystawy jest interaktywna mapa każdego miasta, które odwiedza „Muzeum na kółkach”, na której zostały opisane ważne miejsca związane z lokalną historią żydowską. Poprzez trójwymiarową makietę sztetla przybliżamy najważniejsze miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka. Opowiada również o jidysz, hebrajskim i polskim – trzech współistniejących i przenikających się językach, którymi posługiwali się polscy Żydzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kamiennagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto