Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum na prawym brzegu Wisły. Przynieś pamiątki do Muzeum Warszawskiej Pragi

Krystyna Górska
Fot. mat. prasowe
To będzie pierwsze muzeum zlokalizowane na prawym brzegu Wisły. Muzeum Warszawskiej Pragi, do którego pierwsi zwiedzający wejdą w 2012 roku, będzie placówką chroniącą pamiątki i niepowtarzalny klimat prawobrzeżnych dzielnic miasta: Pragi, Bródna, Białołęki, Tarchomina, Kamionka, Skaryszewa, Targówka, Grochowa, Gocławia, Saskiej Kępy.

Muzeum powstaje jako oddział Muzeum Historycznego m.st. Warszawy i będzie się mieścić przy ul. Targowej 50/52, w bezpośrednim sąsiedztwie legendarnego bazaru Różyckiego. Zespół trzech frontowych kamienic tworzą dom Krzyżanowskiego (najstarszy dom murowany zachowany na Pradze, powstały na przełomie XVIII i XIX w.), środkowa kamienica Sokołowskiego z roku 1873 i narożna kamienica Rothblitha, wybudowana w latach 1829-1830. W oficynie na tyłach kryje się prawdziwy skarb - unikatowe, odkryte dopiero w latach 90. słynne żydowskie polichromie znajdujące się na ścianie dawnej modlitewni.

W muzeum znajdzie się miejsce na ciekawe wystawy, imprezy, spotkania, warsztaty, działania naukowe i projekty edukacyjne. W planach są m.in.: wystawa dziejów prawobrzeżnej Warszawy, ekspozycje żydowskich modlitewni i prawosławnych ikon, prezentacje ginących zawodów. Będą czytelnia, audioteka, interaktywne poznawanie praskich tajemnic.

Aby zachować dla przyszłych pokoleń pamięć o ludziach, miejscach i wydarzeniach, tworzone jest archiwum historii mówionej. Powstaje niezwykły zbiór opowieści - zapisów głosu świadków historii - skarbnica wiedzy o mieście i jego mieszkańcach. Pracownicy muzeum nagrali dziesiątki godzin rozmów ze starszymi mieszkańcami prawobrzeżnych dzielnic. Najciekawsze zaznaczone są na mapie w miejscach, do których się odnoszą.

Można posłuchać m.in. o płaczkach na żydowskich pogrzebach, o praskich Cyganach, starych warsztatach rzemieślniczych na Bródnie.
Dopóki trwa remont kamienic przy ul. Targowej, tymczasowe biuro Muzeum Warszawskiej Pragi mieści się przy ul. Ząbkowskiej 23/25, natomiast w udostępnionej sali w dawnym Monopolu przy ul. Ząbkowskiej 27/31 bud. 36b organizowane są ekspozycje.

Można też pod adresem

muzeumpragi.pl

przeglądać jego zbiory w internecie. Pod tym adresem znajdziemy też wizualizacje projektu muzeum, informacje na temat placówki, a także odbędziemy wirtualny spacer po dziedzińcu i kamienicach, w których znajdzie się muzeum.

Trwa akcja zbierania pamiątek (każdy czwartek, godz. 9-18, ul. Ząbkowska 23/25). Częścią zbiorów muzeum mogą się stać dzieje każdej rodziny lub instytucji.
Wśród podarowanych dotychczas eksponatów znalazły się m.in. dokumenty, fotografie, przedmioty codziennego użytku, wytwory praskich firm i zakładów.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto