Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum nad Wisłą pokaże jak wyglądało techno lat 90. w Polsce

Piotr Kubica
Muzeum nad Wisłą pokaże jak wyglądało techno lat 90. w Polsce
Muzeum nad Wisłą pokaże jak wyglądało techno lat 90. w Polsce Marcelo Zamenhoff
Tematem wystawy „140 uderzeń na minutę” są powiązania między kulturą rave a sztuką współczesną w Polsce w latach 90. Prace artystów podziwiać będzie można w nowo otwartym pawilonie Muzeum nad Wisłą od 22 lipca.

Wystawa jest kontynuacją ekspozycji przygotowanej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie na Open’er Festival w Gdyni w 2016 roku.

Tytuł nawiązuje do liczby uderzeń na minutę w klasycznym techno.

Undergroundowe imprezy taneczne, na których grano techno, pojawiły się w Polsce w czasie transformacji ustrojowej na początku lat 90. Optymizm związany ze zmianą ustroju łączył się na nich z lękami odnośnie pojawienia się nowych technologii, a także krytyką neoliberalizmu.

Czytaj też:Technoranek w Warszawie

Kultura rave/techno zainteresowała artystów. W niej obraz był prawie tak ważny, jak taniec i muzyka. Po raz pierwszy impreza taneczna stała się kolejnym równoprawnym medium artystów wizualnych. Galerie zamieniały się w kluby taneczne, a wystawy w imprezy rave.

Na wystawie w Warszawie zobaczymy m.in. szereg instalacji i dokumentacji akcji trójmiejskiej grupy CUKT (Centralny Urząd Kultury Technicznej), która organizowane przez siebie imprezy rave określała jako pastisze wieców i publicznych wydarzeń politycznych, podkreślając swoje rozczarowanie polityką czasów transformacji. Artyści w ramach swoich rave’owych happeningów takich jak "Antyelekcja" czy też "Wiktoria Cukt" (wirtualna kandydatka na prezydenta), podkreślali sprawczą moc jednostki, która może się obywatelsko organizować, budując oddolne wspólnoty i dokonywać w ten sposób zmian.

W ramach ekspozycji zaprezentowany zostanie również cykl lightboxów Marty Deskur zatytułowany "Rodzina", poświęcony wspólnocie raverów, głównie DJ-ów i VJ-ów do której należała artystka w Krakowie lat 90. Była to grupa przyjaciół, połączona silnymi więzami emocjonalnymi i duchowymi. Organizowane przez nich imprezy miały za zadanie wzmacniać ich relacje. Artystka stworzyła szereg portretów swojej rodziny przyjaciół, wpisując ją w symboliczne motywy znane z malarstwa religijnego.

Zobacz też: Kultowe kluby w Warszawie, do których chodziliśmy w latach 90. [PRZEGLĄD]

Na wystawie pokazane zostaną także rzeźby Marka Kijewskiego i Małgorzaty Malinowskiej (Kocur), którzy fascynując się figurą DJ-a samplującego swój utwór z wielu różnych gotowych materiałów, w swoich rzeźbach łączyli w eklektyczny sposób elementy wizualne pochodzące ze skrajnie różnych kontekstów. W rzeźbie "Portret Konny Andy Warhola" odnoszą się do klasycznych przedstawień i jednocześnie łączą ze sobą motywy centaura, ravera w futerku i portret Warhola.

Artyści/artystki:
Paweł Althamer, Rafał Bujnowski, CUKT (Adam Virus Popek, Mikołaj Rober Jurkowski, Piotr Wyrzykowski, Artur Kozdrowski, Jacek Niegoda, Anna Nizio, Rafał Grabowski, Marek Jabłoński, Paweł Paulus Mazur, Andrzej Awsiej, Maciej Sienkiewicz, Rafał Ewertowski), Ewa Ciepielewska / LUXUS, Marta Deskur, Sławomir Elsner, Jarosław Fliciński, Dorota Jurczak, Mikołaj Robert Jurkiewicz, Marek Kijewski/Małgorzata Malinowska (Kocur), Karolina Kowalska, Wspólnota Leeeżeć, Grupa Ładnie, Miłosz Łuczyński, Marcin Maciejowski, Joanna Małecka, Paweł Paulus Mazur / Yach Paszkiewicz, Najakotiva, Neurobot, Józef Robakowski, Robert Rumas, Wilhelm Sasnal, Jacek Sienkiewicz, Janek Simon, Karol Suka, Agnieszka Tarasiuk, Piotr Wyrzykowski, Robert Zając, Marcelo Zammenhoff, Alicja Żebrowska, gościnnie: Gregor Różański / Mateusz Kazula, Kolektyw Terenowy.

Wystawę „140 uderzeń na minutę” można oglądać w Muzeum nad Wisłą. Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Warszawa (Wybrzeże Kościuszkowskie 22) od 22.07 do 27.08.2017, wstęp wolny

Źródło: naszemiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Muzeum nad Wisłą pokaże jak wyglądało techno lat 90. w Polsce - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto