Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Przemysłu wyprowadza się z Norblina

gonzo19
gonzo19
Ostatnie eksponaty Muzeum Przemysłu opuszczają zabytkową fabrykę Norblin przy ul. Żelaznej. Nowy właściciel obiektu chce go zrewitalizować.

Pracownicy Muzeum Przemysłu uwijają się, by jak najszybciej wywieźć ostatnie eksponaty z Norblina. W środę zabrano m.in. egzemplarz francuskiego autobusu Chausson, który po II wojnie światowej, przez wiele lat, był jedynym w stolicy środkiem komunikacji miejskiej.


Autobus Chausson w trakcie wyprowadzania z Muzeum Przemysłu

Na Żelaznej przez 30 lat
To koniec prawie 30-letniej historii siedziby Muzeum Przemysłu w fabryce Norbln (muzem rozpoczęło działalność w 1982 r.). Instytucja była jednym z sześciu oddziałów w kraju, wchodzących w skład Muzeum Techniki.

Muzeum Przemysłu musi opuścić teren fabryki do kwietnia. Stało się tak po decyzji wojewody, który w 2003 roku przekazał nieruchomość firmie Norblin S.A., znajdującej się w fazie upadłości. Dyrekcji muzeum, mimo prób, nie udało się odzyskać obiektu.

Syndyk Norblin S.A. sprzedał potem nieruchomość firmie Alm Dom. Deweloper zamierzał tam postawić apartamentowce. Na przeszkodzie stanęła jednak decyzja generalnego konserwatora zabytków, który odmówił skreślenia fabryki z listy zabytków. Ostatecznie nieruchomość została odsprzedana w grudniu ubiegłego roku innej firmie. Nowy właściciel zapowiedział, że dokona rewitalizacji całego obiektu (ma tam powstać m.in. Otwarte Muzeum Przemysłu).

Pracownicy likwidowanego Muzeum Przemysłu nie ukrywają, że są rozgoryczeni całą sytuacją. Na stronie internetowej muzeum piszą: „Siedziba Muzeum, dawna Fabryka Norblina została sprzedana w ręce prywatne. Dalszy los Fabryki jest nieznany, być może tragiczny. Wszystkich zainteresowanych zwiedzaniem tego arcyważnego dla polskiej kultury technicznej obiektu lub którejś z jego licznych ekspozycji przepraszamy, choć akurat z naszym zdaniem nikt się w tej sprawie nie liczył”.

W marcu otwarcie Muzeum Motoryzacji
Zabytkowe samochody nie znikają jednak z Warszawy. Cześć eksponatów ma być przeniesiona do nowego Muzeum Motoryzacji przy ul. Filtrowej 62, którego otwarcie zaplanowano na 21 marca. Inne przedmioty trafią do oddziałów Muzeum Techniki (m.in. w Chlewiskach, odległych od Warszawy o ponad 130 kilometrów).

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto