Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum w Palmirach otwarte [zdjęcia]

Redakcja
W czwartek oficjalnie otwarto Muzeum w Palmirach. Warszawiacy mogą zwiedzać je od wtorku 5 kwietnia. By usprawnić dojazd do miejsca pamięci, ZTM uruchomi specjalną linię 800.

- Kiedy 14 września 2008 roku podczas uroczystości na tutejszym cmentarzu odwiedziłam ówczesne muzeum w niewielkim baraku, uznałam, że tak dłużej być nie może i trzeba jak najszybciej zamienić ten barak na nowoczesny, duży obiekt – mówiła podczas otwarcia Muzeum prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W głównych częściach nowo otwartego muzeum można zapoznać się z historią egzekucji w latach 1930-1943 i ekshumacji w latach 1945-1948. Na ścianach widnieją wszystkie nazwiska zamordowanych wraz z datami rozstrzeliwań i liczbami ofiar. Zwiedzający mają okazję poznać życie prywatne i zawodowe tamtych osób dzięki licznym pamiątkom, fotografiom i biogramom. Każda z kilkudziesięciu gablot zawierających przedmioty znalezione podczas ekshumacji ma własne oświetlenie, symbolizujące blask znicza nagrobnego. Wśród eksponatów są także m.in. listy rodzin poszukujących bliskich.

W czterech szklanych tubusach znajdują się sosny, upamiętniające miejsca egzekucji. Budynek ma przeszklone ściany, przez które widać okoliczny cmentarz. Muzeum przystosowano do potrzeb niepełnosprawnych.

Warszawski Katyń

Aby zwiedzaniu towarzyszyły odpowiednie emocje, twórcy zastosowali pomysły zaczerpnięte z teatru, takie jak zmieniające się światło w pomieszczeniach (cykliczne fazy podświetlania paru planów), stale obecny podkład dźwiękowy. Ponadto rozbrzmiewa głos lektora, czytającego imiona i nazwiska pomordowanych.

– Muzeum zrobiło na mnie ogromne wrażenie – powiedział tuż po zwiedzeniu prezydent Bronisław Komorowski. – To warszawski Katyń, miejsce śmierci wybitnych przedstawicieli warstwy inteligenckiej – przypomniał.

– Jestem głęboko poruszony tym, że dożyłem tak ważnego wydarzenia. Brałem udział w tutejszych ekshumacjach - wspominał obecny na czwartkowej uroczystości Władysław Bartoszewski. - Wstrząsające przeżycie. Tym ludziom ogromnie należy się miejsce takie, jak to, które godnie upamiętni ich ofiarę.

Prace budowlane rozpoczęły się w kwietniu 2010 r. Obiekt zostanie otwarty dla zwiedzających 5 kwietnia 2011 r. Inwestycja kosztowała 9,2 mln zł.

Na terenie Puszczy Kampinoskiej Niemcy rozstrzelali w czasie II wojny światowej 1757 osób, wśród nich głównie ważni przedstawiciele życia publicznego. Na cmentarzu w Palmirach jest m.in. grób marszałka Sejmu Macieja Rataja, złotego medalisty olimpijskiego Janusza Kusocińskiego i wiceprezydenta Warszawy Jana Pohoskiego.

Nowa linia autobusowa do muzeum w Palmirach

W sobotę, 9 kwietnia rozpocznie kursowanie okresowa linia 800, która dowiezie wszystkich zainteresowanych historią do Muzeum - Miejsca Pamięci Palmiry znajdującego się w Puszczy Kampinoskiej.

Nowa linia będzie kursowała w soboty, niedziele i święta (z wyjątkiem zbliżających się Świąt Wielkanocnych – 23-25 kwietnia) - od 9 kwietnia do 31 października br.
Autobusy, w których będzie obowiązywała standardowa taryfa ZTM, pojadą z częstotliwością co godzina trasą: METRO MŁOCINY – Kasprowicza – Przy Agorze – Marymoncka – Pułkowa – Łomianki: Kolejowa – Kiełpin Stary: Kolejowa – Dziekanów Leśny: Kolejowa – Dziekanów Polski: szosa gdańska – Palmiry: szosa gdańska – Palmiry: palmirska droga – Kampinoski Park Narodowy: palmirska droga – PALMIRY – MUZEUM.

Zostaną uruchomione dodatkowe przystanki :

PALMIRY – MUZEUM 01 zlokalizowany na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego w miejscowości Palmiry, obowiązujący jako przystanek dla wsiadających.
PALMIRY – MUZEUM 02 zlokalizowany na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego w miejscowości Palmiry, obowiązujący jako przystanek dla wysiadających.
PALMIRY 01 i 02 zlokalizowane w Palmirach, obowiązujące jako warunkowe.




Zobacz również:
Palmiry: hołd ofiarom zbrodni hitleerowskich
Muzeum w Palmirach gotowe. Otwarcie wiosną

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto