Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Warszawy. Zobacz „Rzeczy Warszawskie” przed otwarciem. Zajrzeliśmy do środka![ZDJĘCIA, WIDEO]

Redakcja
Muzeum Warszawy. Zobacz „Rzeczy Warszawskie” przed otwarciem. Zajrzeliśmy do środka![ZDJĘCIA, WIDEO]
Muzeum Warszawy. Zobacz „Rzeczy Warszawskie” przed otwarciem. Zajrzeliśmy do środka![ZDJĘCIA, WIDEO] Damian Kujawa
Muzeum Warszawy wraca po przerwie. Główna siedziba na Rynku Starego Miasta znów będzie działać. Wyremontowano 11 zabytkowych kamienic, a wewnątrz pojawiła się wystawa „Rzeczy Warszawskie” prezentująca kilka tysięcy najciekawszych pamiątek z rozległych zbiorów muzeum. Byliśmy tam przed otwarciem.

To ma być powrót w wielkim stylu. Jedenaście kamienic zlokalizowanych bezpośrednio przy Rynku Starego Miasta przeszło gruntowną renowację. To największe zmiany po 1953 roku, gdy starówka została odbudowana po zniszczeniach wojennych. Wewnątrz znalazło się odnowione Muzeum Warszawy.

Odbudowa, to zresztą jedno z haseł głównej wystawy „Rzeczy Warszawskie”, która została przygotowana na otwarcie muzeum. Będziemy mogli zobaczyć ją już od 26 maja. - Zaczynamy w piątek o godzinie 20.00 przed siedzibą Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta. Mam nadzieję, że będą Państwo z nimi w tym szczególnym dla naszego miasta dniu – zachęca Ewa Nekanda-Trepka, Dyrektor Muzeum Warszawy. Nam udało się wejść do środka jeszcze przed oficjalnym otwarciem.

Co znajduje się w Muzeum Warszawy?

Wejście do muzeum znajduje się od strony kamienicy nr 28 przy Rynku Starego Miasta. Trasa zwiedzania jest dowolna. Kuratorzy chcieli, aby każdy sam wybrał drogę i zainteresował się ciekawymi, z jego punktu widzenia, artefaktami. Warto jednak zacząć od piwnicy, gdzie znajduje się jeden z 21 gabinetów: „Dane Warszawskie”. Poznajemy tam historię zgromadzeń publicznych (od tych sprzed setek lat, przez protesty w międzywojniu, po rocznice Smoleńskie i Czarny Protest), a obok znajdziemy plansze wyjaśniające pochodzenie mieszkańców Warszawy, którzy przybywali do tego miasta od setek lat czy trójwymiarowe najwyższe budowle.

Kuratorzy zachęcają, żeby zacząć od tego miejsca – ponieważ znajdziemy tam podstawowe informacje o przynależności krajowej Warszawy, liczbie ludności i powierzchni. Na kolejnych piętrach znajdziemy już konkretne pamiątki – rzeczy warszawskie. Pomysł na wystawę, to nie chronologiczne przedstawienie dziejów miasta, a opowieść o przedmiotach i ich historii.

- Postanowiliśmy pokazać rzeczy i stojące za nimi historie. Mamy nadzieję, że ułoży się to w wielowątkowe dzieje miasta - tłumaczy Jarosław Trybuś, wicedyrektor Muzeum Warszawy. - Po paroletnim remoncie otwieramy dla Warszawiaków i naszych gości połowę wystawy głównej. Pod koniec roku otworzymy drugą część. Mam nadzieję, że te, prawie osiem tysięcy, rzeczy warszawskich zainteresuje odwiedzających – dodaje.

W najwyższym punkcie kamienica ma sześć pięter. Na szczycie znajduje się taras widokowy. Poniżej przechodzimy przez kolejne pomieszczenia pokazujące słynnych mieszkańców Warszawy (popiersia, obrazy), kolekcję fotografii i pocztówek, ceramiki oraz cennych sreber produkowanych w stolicy. Nie brakuje również takich smaczków, jak zestaw fajek niderlandzkich, umieszczonych w nietypowych menzurkach leków, miniaturek słynnych pomników czy zbioru syren warszawskich.

Całość została przedstawiona w dość interesujący sposób. W każdym pomieszczeniu wybijają się rzeczy oznaczone szarą ramką. Na pierwszy rzut oka nie pasują do pozostałych, jak współczesny portret Aliego Agboli (jedynego czarnoskórego powstańca) w towarzystwie klasycznych obrazów bohaterów wojennych, ale tak naprawdę mają zwracać uwagę i wywoływać zainteresowanie.

Muzeum można zwiedzać od piątku 26 maja. Remont kosztował 64 mln złotych. Bilety na wystawę „Rzeczy Warszawskie” w cenie 10,5-20 złotych. Można je również zamówić przez internet TUTAJ.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto