Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Warszawie. Wiemy, jak będzie wyglądać! [WIZUALIZACJE]

red.
Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Warszawie. Wiemy, jak będzie wyglądać! [WIZUALIZACJE]
Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Warszawie. Wiemy, jak będzie wyglądać! [WIZUALIZACJE] M.O.C. Architekci
Wiemy, jak będzie wyglądać Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Warszawie. Autorzy zwycięskiej koncepcji postanowili wprowadzić nowoczesne elementy do więzienia na Rakowieckiej. Staną tam cztery wysokie wieże: Bóg, Honor, Ojczyzna i Wolność. Otwarcie muzeum zaplanowano wstępnie na 1 marca 2019 r.

Więzienie przy Rakowieckiej – w którym przez lata przetrzymywano bez wyroku i zakatowano na śmierć dziesiątki osób opierających się komunistycznemu reżimowi symbolicznie dało początek nowej historii upamiętnienia zamordowanych więźniów i żołnierzy. Komunistyczna katownia na Mokotowie to miejsce wielu uroczystości, które towarzyszą obchodom święta Żołnierzy Wyklętych, które w 2011 r. ustanowiono na 1 marca. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce.

Więcej piszemy o tym tutaj: Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Warszawie, na Rakowieckiej. "To spełnienie testamentu L. Kaczyńskiego"

W styczniu poznaliśmy zwycięską koncepcję architektoniczną, autorstwa zespołu M.O.C. ARCHITEKCI z Katowic, których wizja okazała się najlepsza ze zgłoszonych 73. Ważnym elementem pracy jest koncepcja czterech rzeźbiarskich wież - świetlików, dostarczających światło naturalne na poziom podziemia. Znajdą się na nich inskrypcje Bóg, Honor, Ojczyzna i Wolność. Jak argumentuje jury konkursowe, nie tylko porządkują przestrzeń muzeum, ale staną się także ważnym akcentem w skali miasta.

- Autorzy dużą część wystawienniczą umieścili w części podziemnej, a nad całym więzieniem będą dominowały cztery zupełnie nowe elementy: cztery wieże, które powodują, że z daleka to miejsce będzie widoczne i z daleka będzie zapraszało do przyjścia - tak uzasadnia werdykt wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Szwagrzyk.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto