Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzyka na żywo na warszawskich ulicach - powstaje Kwartał Muzyczny

Elżbieta Tolkach/Wiadomości24.pl
Jednym z boków Kwartału Muzycznego będzie Nowy Świat
Jednym z boków Kwartału Muzycznego będzie Nowy Świat Fot. Julia Sheveloff
Idea Warszawskiego Kwartału Muzycznego narodziła się w Stowarzyszeniu Mieszkańców Ulicy Smolnej. To oni organizują różne imprezy artystyczne, koncerty, przedstawienia, święto podwórkowe, śpiewanie kolęd. Między Nowym Światem, Alejami Jerozolimskimi, Tamką i aleją Na Skarpie muzyka będzie najważniejsza.

Kwartał Muzyczny nawiązuje do doświadczeń innych stolic, w których muzyka stała się ważnym elementem krajobrazu. Przyciągnie słuchaczy i odmieni charakter miasta. - Nad tym pomysłem pracowaliśmy od dwóch lat, chcemy, aby powstała przestrzeń, w której muzyka będzie dominować - mówi Jarosław Chołodecki ze Stowarzyszenia Mieszkańców Ulicy Smolnej.

Plan jest gotowy i został zaprezentowany miastu. - Byli zachwyceni. Chcą pomysł promować w ramach starań Warszawy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury - mówi Jarosław Chołodecki. - Muzyka jest świetnym sposobem, aby ludzie lepiej funkcjonowali w środowisku, ma tworzyć dobry klimat, aby ludzie rozmawiali i bawili się. Przekonujemy również restauratorów, aby muzyki było więcej, żeby była również w przestrzeniach prywatnych - dodaje

Muzyka nie ma być tłem, ma być grana na żywo, uwodzić przechodniów i zapraszać, ma charakteryzować miasto, ma być dedykowana osobom słuchającym. Pierwsze koncerty, tak na próbę, już się odbyły, m.in. w Café Blikle. Pomysł przypadł też do gustu dr. Janowi Jabłkowskiemu. W Domu Braci Jabłkowskich przed wojną w kawiarni na trzecim piętrze program artystyczny obecny był stale. Często występował Mieczysław Fogg i inni popularni piosenkarze. Kwartał Muzyczny ma być miejscem spotkania muzyków, słuchaczy i przedsiębiorców.

- To nasze działanie obywatelskie, w dialogu z instytucjami i przedsiębiorcami, którzy działają na tym obszarze, z miastem. Chodzi o to, jak z muzyki uczynić nową tożsamość śródmieścia Warszawy, jak do niego przyciągnąć ludzi. Bierzmy przykład z innych stolic europejskich takich jak Praga i Wiedeń. Warszawa nie ma wiele do zaproponowania turystom, natomiast muzyka zawsze łączy. Mamy Paderewskiego, Chopina, mamy do czego się odwołać. Nie robiąc tego, popełniamy błąd - twierdzi Chołodecki.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto