Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Dworcu Gdańskim upamiętniono wypędzonych. Murale przypominają o marcu '68 [ZDJĘCIA]

red.
Fot. Szymon Starnawski, Polska Press
Na dworcu Gdańskim pojawiły się murale upamiętniające wydarzenia z marca 1968 roku. Plenerowa galeria „Witamy w domu” jest zadedykowana osobom, które opuściły Polskę w związku z antysemicką nagonką. Wielkoformatowe malunki to wspólny projekt Fundacji Klamra i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Poniżej dalsza część artykułu.

Na dworcu Gdańskim pojawiły się murale odnoszące się do wydarzeń, jakie miały miejsce w Polsce w 1968 roku. Galeria wielkoformatowych malunków pod nazwą „Witamy w domu” jest bowiem dedykowana osobom, które zdecydowały się, bądź zostały zmuszone do opuszczenia naszego kraju w związku z wydarzeniami Marca ‘68. Prace pięciu artystów (Barbara Poniatowska, Elżbieta Jędrzejewska, Aleksandra Adamczak, Marta Zabłocka, Dariusz Paczkowski) są jednym z elementów towarzyszących wystawie „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”, którą do 24 września 2018 r. można oglądać w Muzeum POLIN.

Jedną z głównych inspiracji do powstania galerii jest się historia Idy Kamińskiej, polsko-żydowskiej aktorki. Jako pierwsza reprezentantka krajów bloku socjalistycznego została nominowana do Oscara (w 1967 r., za rolę w czechosłowackim filmie „Sklep przy głównej ulicy”). 50 lat temu, w atmosferze panującej kampanii antysemickiej zdecydowała się opuścić Polską Rzeczpospolitą Ludową. W dniu, który zapoczątkował jej emigrację, była żegnana kwiatami na Dworcu Gdańskim.

Poza Idą Kamińska, bohaterami murali są:
– Anna Frajlich-Zając – poetka, pisarka i wykładowczyni literatury polskiej,
– Alina Margolis-Edelman – lekarka, działaczka społeczna, uczestniczka powstania w getcie warszawskim, żona Marka Edelmana.,
– Zygmunt Bauman – socjolog i filozof, jeden z najważniejszych teoretyków postmodernizmu, profesor nauk humanistycznych,
– Marian Eile – twórca i długoletni redaktor naczelny „Przekroju”, malarz, satyryk.
– Jerzy Lipman – operator filmowy, autor zdjęć między innymi do „Kanału”, „Noża w wodzie” czy „Pana Wołodyjowskiego. Jeden z twórców Polskiej Szkoły Filmowej.

Wernisaż, podczas którego można było spotkać autorów prac miał miejsce 15 maja. Galeria „Witamy w domu” jest wspólnym projektem Fundacji Klamra i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Inicjatywa realizowana jest przy współpracy z Zarządem Dróg Miejskich.


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto