Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Krakowskim Przedmieściu obejrzymy zdjęcia Warszawy autorstwa Karola Beyera sprzed 150 lat

Redakcja
Zdjęcia Karola Beyera to pierwsze reporterskie zdjęcia z życia stolicy
Zdjęcia Karola Beyera to pierwsze reporterskie zdjęcia z życia stolicy materiały prasowe
Tę wystawę powinni zobaczyć wszyscy warszawiacy. Nie tylko dlatego, że prezentuje zdjęcia stolicy sprzed 150 lat, m.in. obozu żołnierzy na placu Zamkowym czy umierających ofiar demonstracji rozpędzonej przez Rosjan z 1861 r. Fotografie ważne są ze względu na osobę ich twórcy - Karola Beyera, pierwszego polskiego reportażysty, nazywanego też pierwszym fotografem Królestwa Polskiego.

Fotografie z kamienicy

26 plansz ze zdjęciami stanie na skwerze im. ks. Jana Twardowskiego przy pomniku Bolesława Prusa, gdzie przed laty wznosiła się kamienica, w której Beyer miał swą pracownię.

Choć autorem pierwszych zdjęć stolicy był Andrzej Radwański w 1836 r., to właśnie Beyer okazał się pierwszym ważnym fotografem miasta. Już w 1845 r., zaledwie kilka lat po mistrzach z Paryża czy Nowego Jorku, otworzył swój zakład fotograficzny przy ul. Senatorskiej.

Czytaj też: Służew i Służewiec oczami mieszkańców: Zobacz historyczne zdjęcia!

Jako że zawód fotografa był w swych początkach wyjątkowo popłatny, Beyer był człowiekiem niezwykle zamożnym. Aparaty sprowadzał z zagranicy, a papier do odbitek z papierni w Jeziornie, której budynek zajmuje dziś jedna z najelegantszych podwarszawskich galerii handlowych. Do dziś o okazałej kamienicy, jaką wzniósł na rogu Krakowskiego Przedmieścia i Królewskiej, przypomina rotunda hotelu Bristol. Kamienica, zwana przez warszawiaków Beyerowską, istniała do 1944 r. Widać ją m.in. na zdjęciach z pogrzebu Bolesława Prusa.

Pierwszy reportażysta

Beyera nazwano pierwszym reportażystą stolicy, ponieważ nie tylko utrwalał jej pejzaże oraz najważniejsze wydarzenia, ale też zwykłych ludzi. Przez jego pracownię przewinęły się setki mieszkańców Warszawy. Był też człowiekiem pióra, a swoje teksty publikował w dziennikach. Należał do założycieli "Ekspressu Ilustrowanego", a swoje zdjęcia udostępniał redakcji jako wzór dla drzeworytów.

W 1862 r. za działalność patriotyczną okupant zesłał Beyera w głąb Rosji. Po powrocie nie święcił już jednak takich tryumfów jak wcześniej. Mniej też zarabiał. Zawód fotografa zaczął nieco powszednieć. Beyer nie tracił jednak zainteresowania technologią. W 1870 r. otworzył pierwszą w Warszawie pracownię światłodruków, która jednak została rok później zamknięta przez zaborcę.

Zobacz także: Historia budowy Stadionu Dziesięciolecia z 1955 roku w galerii Kordegarda

W Księgarni XX Wieku Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20 można już kupić album wydany przez DSH i Muzeum Narodowe w Warszawie "Karol Beyer 1818-1877". Autorka Danuta Jackiewicz opowiada w nim historię życia Beyera i prezentuje jego zdjęcia. Okładkę albumu stanowi fotografia Hotelu Europejskiego z dekoracją żałobną z 28-29 lutego 1861 r.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto