Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na mieszkania komunalne w Kaliszu czeka ponad 1100 rodzin

Mariusz Kurzajczyk
W Kaliszu wciąż brakuje mieszkań komunalnych
W Kaliszu wciąż brakuje mieszkań komunalnych Andrzej Kurzyński
W Kalisz nie brakuje pustostanów, choć ponad 1100 kaliskich rodzin czeka na mieszkanie komunalne lub socjalne. Remonty niezasiedlonych lokali ciągną się miesiącami...

W budynkach komunalnych wciąż straszą pustostany, choć ponad 1100 rodzin czeka na mieszkanie. Część z oczekujących wskazuje konkretne lokale niezasiedlane nawet od wielu miesięcy. Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych przyznaje, że normą jest kilkadziesiąt pustych mieszkań i nie da się tego zmienić...

O przydziale mieszkań komunalnych decyduje w Kaliszu społeczna komisja mieszkaniowa, a o zakwalifikowaniu decydują względy ekonomiczne i trudne warunki zamieszkania. Uprawnieni mogą czekać, aż urząd wskaże im lokal gotowy do zamieszkania lub też zdecydować się na przyjęcie lokalu do remontu. Lista takich mieszkań pojawia się w MZBM-ie na początku każdego kwartału. 1 października było ich kilkanaście.

- Na miarę możliwości staramy się remontować te lokale, ale pieniędzy nigdy nie ma za dużo, a priorytetem są remonty zamieszkanych domów - tłumaczy Wojciech Bachor, dyrektor MZBM. - Wybierane są mieszkania nie najgorsze i nie najlepsze, takie, które można doprowadzić do użytku za kilkanaście tysięcy złotych. W sumie jest ich kilkadziesiąt co roku.

Mieszkania do remontu to tylko część pustostanów. Więcej jest lokali do niedawna zamieszanych, których lokatorzy zmarli lub się wyprowadzili. To głównie te kłują w oczy osoby oczekujące na przydział z miasta. Okazuje się, że opuszczone mieszkanie nie może być od ręki przekazane nowym najemcom. Najpierw trzeba je opróżnić z mebli i śmieci. Potem robiony jest kosztorys remontu, nawet jeśli jest niewielki i lokal trafia na przetarg. To kolejne trzy miesiące, a jak już jest wybrany wykonawca, to też zwykle nie wykonuje swoich prac od ręki, bo na przykład czeka na okna lub na pozwolenie np. na gaz.

- Gdy mieszkanie jest gotowe, przekazujemy je lokalówce, a lokatorzy mają swoje oczekiwania. Bywa, że nie podobają im się sąsiedzi, czy otoczenie i mieszkanie proponowane jest kolejnemu "Kowalskiemu". Czasem to trwa osiem miesięcy - wyjaśnia dyrektor Bachor.

Jego zdaniem ostatnio sytuacja i tak się poprawiła, bo stała liczba pustostanów spadła z 250 do 50. Za kilka tygodni będzie ich dwa razy więcej, bowiem sześćdziesiąt rodzin wyprowadzi się z lokali komunalnych w oddawanym właśnie do użytku budynku TBS.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto