We wtorek 6 grudnia w Warszawie wystartowała pierwsza sieć publicznych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Znajduje się w Galerii Mokotów. Przez pół roku będzie można korzystać z niej za darmo.

To pierwsza stacja szybkiego ładowania zainstalowana w ramach sieci Greenway, która już wkróce obejmie 75 publicznie dostępnych punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Punkty pojawią się w pobliżu autostrad i głównych dróg w całej Polsce. Dzięki temu będziemy mogli pokonać całą Polskę w elektrycznym samochodzie.

- Pojazdy elektryczne to bez wątpienia technologia przyszłości w motoryzacji. Jesteśmy dumni, że nasza firma sprowadza jej najnowocześniejsze osiągnięcia do Polski. Projekt na taką skalę i o takim zasięgu może być przełomowym impulsem rozwojowym, który wesprze rynek pojazdów elektrycznych w Polsce, wpływając na poprawę stanu środowiska i gospodarki - mówił podczas konferencji prasowej Peter Badik z Greenway.

Samochody elektryczne są przyjazną dla środowiska naturalnego alternatywą dla pojazdów spalinowych. Nie emitują zanieczyszczeń konwencjonalnych, takich jak tlen siarki czy azotu, które są problemem wielu polskich miast. Dodatkowo są dużo cichsze niż pojazdy spalinowe.

- Cieszę się, że nasze działania w obszarze elektromobilności spotykają się z tak pozytywną reakcją ze strony przedsiębiorców, w tym inwestorów zagranicznych, którzy traktują Polskę jako wiarygodnego partnera. Projekt, który dziś startuje wpisuje się w nasze działania w ramach Pakietu na Rzecz Czystego Transportu i stanowiący jego część Plan Rozwoju Elektromobilności - mówił wiceminister Michał Kurtyka. - Mam nadzieję, że pierwszy tego typu projekt będzie inspiracją dla kolejnych inicjatyw, które przyczynią się do rozwoju ekosystemu transportu elektrycznego w Polsce. Będziemy się im przyglądać uważnie i życzliwością - dodał.

Realizacja projektu, który finansowany jest przy wsparciu funduszy europejskich, potrwa dwa lata. Po ukończeniu instalacji, sieć połączy Polskę z istniejącymi szlakami ładowania pojazdów elektrycznych w całej Europie. Projekt będzie rozwijany wzdłuż głównych korytarzy transportowych w Polsce, ze wschodu na zachód i z południa na północ. Zielony korytarz połączy kraj z sąsiadami, od Bałtyku po Adriatyk, wchodząc w skład sieci obejmującej 12 proc. terenu kontynentalnej Europy, dostępną dla 60 mln mieszkańców.

Na ulicach

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!