Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na najwyższej budowli w Warszawie wykluły się sokoły. Możecie zdecydować, jak się będą nazywały

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Na koronie komina Ciepłowni Kawęczyn wykluły się cztery samce sokoła wędrownego. Drapieżne ptaki przyszły na świat między 10 i 12 maja w gnieździe znajdującym się 300 metrów nad ziemią. O tym, jak zostaną nazwane sokolątka, zdecydują mieszkańcy stolicy - ogłoszono bowiem konkurs na imiona dla ptaków. Szczegóły w artykule poniżej.

Drapieżne ptaki w Warszawie

Para sokołów wędrownych - samiec Bielan i samica Czarnooka - gniazduje na kominie ciepłowni Kawęczyn od dwóch lat. Ich gniazdo znajduje się 300 metrów na ziemią i to właśnie tam między 10 a 12 maja wykluło się ich potomstwo. Nowi mieszkańcy najwyższej budowli w Warszawie to cztery pisklęta, wszystkie samce. Pod koniec miesiąca zostały zaobrączkowane.

- Ptaki oznaczamy obrączkami ornitologicznymi - które są w kolorze złotym dla ptaków wychowywanych na terenach miejskich – i obrączkami obserwacyjnymi 1 BW, 2 BW, 3 BW, 4 BW. Nasze sokolątka, co widać na zdjęciach, mają obrączki obserwacyjne w kolorze niebieskim, który to kolor oznakowania oznacza ptaki dzikie - czytamy na stronie właściciela ciepłowni, spółki PGNiG Termika.

Zobaczcie, jak wyglądają nowi mieszkańcy ciepłowni:

Na najwyższej budowli w Warszawie wykluły się sokoły. Możeci...

Konkurs na imiona dla ptaków

Właściciel Ciepłowni Kawęczyn ogłosił konkurs na imiona dla sokolątek. Cztery najciekawsze propozycje PGNiG Termika nagrodzi zestawem upominków. Pomysły można słać do 14 czerwca na adres: [email protected]. W tytule maila należy wpisać: "Sokoły na kominie".

Sprawdźcie, jak wyglądało obrączkowanie młodych ptaków:

Zagrożony gatunek

Jak informuje PGNiG Termika, sokół wędrowny jest gatunkiem objętym w Polsce ochroną gatunkową ścisłą. Ptaki te w latach 60. i 70. ze względów na szerokie stosowanie pestycydów znajdowały się na skraju wymarcia. Od lat 90. prowadzona jest reintrodukcja gatunku. Sokoły wędrowne w naturze nie budują własnych gniazd, korzystają z pustych domostw innych ptaków m.in. bielików, jastrzębi czy bocianów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto