Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na rynku zamiany mieszkań trwa boom

Grzegorz Bruszewski
80 metrów kwadratowych na Żoliborzu za dwupokojowe mieszkanie na Ursynowie? To naprawdę możliwe. Wystarczy zajrzeć na stronę internetową stołecznego ratusza.

80 metrów kwadratowych na Żoliborzu za dwupokojowe mieszkanie na Ursynowie? To naprawdę możliwe. Wystarczy zajrzeć na stronę internetową stołecznego ratusza. Za pośrednictwem serwisu eMieszkania urzędnicy pomagają zamienić dotychczasowe mieszkanie czynszowe na inne. Ogłoszenia można też znaleźć w wydziałach obsługi mieszkańców w dzielnicach.

Wśród aktualnych ogłoszeń znajdziemy: blisko 50-metrową kawalerkę w Al. Ujazdowskich nieopodal placu Trzech Krzyży, ponad 100 metrów kwadratowych na rogu ul. Marszałkowskiej i Hożej, prawie 70 metrów na ul. Hajoty na Bielanach czy 64 metry na rogu Chłodnej i Żelaznej.

- To doskonałe lokalizacje. Ich cena rynkowa może sięgać od 9,5 tysiąca do 13 tysięcy złotych za metr kwadratowy - mówi Marcin Drogomirecki, ekspert ds. nieruchomości portalu Oferty.net. - W przypadku tak reprezentacyjnej ulicy jak Al. Ujazdowskie należy doliczyć do tego nawet 10-15 procent - dodaje ekspert.

Część lokali komunalnych, na które można się zamienić, jest jednak zadłużona, jak np. ponadstumetrowy lokal na rogu ul. Marszałkowskiej i Hożej. Co wtedy? - Chętni muszą je spłacić zarządzającemu budynkami - tłumaczy Jerzy Radwański. Według Marii Kasior z wydziału organizacyjnego dzielnicy Śródmieście nie zniechęca to jednak potencjalnych nabywców, głównie młodych warszawiaków, którzy liczą na powiększenie metrażu, lub poszukiwaczy okazji.

Aby zamienić się na komunalne mieszkanie, trzeba się udać do urzędu dzielnicy. Tam, w biurze wydziału obsługi mieszkańców, wypełnia się druk, który później weryfikowany jest przez urzędników.

- Chodzi o to, by trafiły do nas prawdziwe dane, a nie zafałszowane, jak zdarza się w innych serwisach internetowych - tłumaczy Jerzy Radwański z biura polityki lokalowej. Po urzędniczej weryfikacji, ogłoszenie pojawi się na tablicy informacyjnej w dzielnicy i w miejskim serwisie. Czemu warszawiacy zamieniają się mieszkaniami?

- Przede wszystkim z powodów ekonomicznych - uważa Jerzy Radwański. Wiceburmistrz Bielan Marek Keller uważa, że część mieszkańców stać na nowe mieszkanie, ale nie chcą tracić ulgi czynszowej.

- Proponujemy im mniejsze mieszkanie i zamiast 6 złotych za metr kwadratowy mogą nadal płacić 2,5 złotego. Chcemy ich w ten sposób zmobilizować. I się udaje - mówi wiceburmistrz Keller. Na Bielanach pojawia się około 30 ogłoszeń o zamianie rocznie. Mniej, bo raptem kilka w ciągu roku, pojawia się na Woli. Inne są tu także powody zamiany:

- Przeważają głównie względy społeczne, takie jak np. sytuacje konfliktów między sąsiadami czy przemoc w rodzinie - tłumaczy Anna Fiszer-Nowacka, rzecznik Woli. - Zdarza się, że mieszkańcy w starszym wieku chcą się zamienić na mieszkanie na niższym piętrze - dodaje.

Maria Kasior przyznaje, że o zamianę mniejszego lokalu na większy występują młode rodziny z dziećmi: - Ostatnio coraz więcej starszych ludzi decyduje się też na zamianę mieszkania na mniejsze - mówi Kasior. To według dzielnicy spowodowane jest podwyżką stawki za czynsz z przełomu 2008 i 2009 roku.

W Śródmieściu ogłoszeń o zamianie mieszkań jest najwięcej w całej Warszawie - obecnie aktualnych jest 170. Według danych miejskiego biura polityki lokalowej liczba chętnych stale rośnie, ale prawdziwego boomu spodziewają się po wakacjach.

Jeszcze jesienią stronę eMieszkania czeka lifting. Urzędnicy chcą, by oferty były przejrzystsze, a chętni mogli zgłaszać chęć zamiany mieszkania przez samą stronę, bez wychodzenia z domu.

Czynszowe hity ze strony urzędu

• Możesz zamieszkać w cichej okolicy
Przyjemne mieszkanie na ulicy Asfaltowej to świetna propozycja dla wielbicieli przyrody. Kawalerka o powierzchni 30 mkw. znajduje się w okolicy Pola Mokotowskiego. Mieszkanie przeznaczone jest dla osoby samotnej lub pary.

• Jeśli chcesz zamieszkać w kulturalnym centrum Warszawy
50-metrowe mieszkanie, którego okna wychodzą na plac Trzech Krzyży, to idealna propozycja dla osób, które nie lubią się nudzić.

• Propozycja dla wymagających warszawiaków
100-metrowe mieszkanie na pl. Trzech Krzyży to oferta nie tylko dla fanów zabytkowych kamienic, ale i dla wielbicieli dobrych wnętrz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto