Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najciekawsze i najpiękniejsze miejsca na Podkarpaciu

Mateusz Urbaniak
Choć do końca wakacji pozostało już kilka tygodniu to i tak warto jeszcze gdzieś wyjechać. Ostatnie tygodnie mogą być najlepszymi spędzonymi tego lata wakacjami.

Choć do końca wakacji pozostało już kilka tygodniu to i tak warto jeszcze gdzieś wyjechać. Ostatnie tygodnie mogą być najlepszymi spędzonymi tego lata wakacjami. Województwo podkarpackie jest jednym z najpopularniejszych regionów turystycznych w Polsce. Szczególny urok mają Bieszczady, europejska oaza dzikiej przyrody, która przyciąga rzesze turystów pragnących odpocząć w otoczeniu nieskażonej natury. Ale to nie wszystko.

W Podkarpackiem można zobaczyć dwa parki narodowe: bieszczadzki i magurski. Oprócz tego znajdziemy tu również 10 parków krajobrazowych, 17 obszarów chronionego krajobrazu oraz 71 rezerwatów przyrody. Podkarpacie z Bieszczadami mogę z cała odpowiedzialnością powiedzieć, że pretenduje do miana "zielonych płuc Europy". Właśnie tu można uprawiać wszystkie podstawowe formy turystyki aktywnej: od wędrówek pieszych, jazdy konnej i rowerem, żaglowania, do poznawania lotów szybowcowych i uprawiania sportów zimowych.

Na początku jednak chciałbym i polecam album "Najpiękniejsze zabytki Polski" przygotowany przez wydawnictwo Świat Książki. W albumie znajdziemy cztery hity turystyczne na Podkarpaciu, a są to zamek w Baranowie Sandomierskim, Krasiczynie i Łańcucie oraz synagoga w Łańcucie. Oprócz najpiękniejszych miejsc polecanych przez ministra kultury w albumie, są też te najciekawsze. Na miano najciekawszego miejsca zasługują m. in: dobrze znana zapora wodna Zalewu Solińskiego w Bieszczadach, skanseny: w Sanoku i Kolbuszowej oraz twierdza przemyska. Oczywiście to tylko kilka miejsc, których nie można pominąć.

Bieszczady – wizytówka regionu

Wiosna, lato, jesień czy zima - zawsze moc atrakcji dla turystów. Niepowtarzalne widoki z połonin i górskich szczytów oraz unikatowe na skalę europejską gatunki flory i fauny przyciągną nie jednego turystę. Zwolennicy mocnych wrażeń i pasjonaci fotografii mogą w leśnych zakamarkach natknąć się na żubra, jelenia, rysia czy wilka, a nawet niedźwiedzia. W Bieszczadach można pożeglować, a najlepsze ku temu warunki ma największy w Polsce sztuczny zbiornik wodny w Solinie, wokół którego powstała największa w województwie baza wypoczynkowo-rekreacyjna. Mieści się tutaj kilkanaście ośrodków żeglarskich i przystani jachtowych, z których większość szkoli przyszłych żeglarzy. Około 22 km kwadratowych powierzchni, 50 km głównych odnóg jeziora, liczne przystanie, wypożyczalnie sprzętu wodnego, doskonała baza noclegowa i gastronomiczna, m.in. w Polańczyku i Solinie – to wszystko pozwala na atrakcyjne spędzenie urlopu.

Najpiękniejsze i najciekawsze zabytki

O przeszłości województwa świadczą liczne zabytki (zamki, grodziska obronne, pałace, zespoły pałacowo-parkowe, zabytkowe układy urbanistyczne). Do najważniejszych zaliczyć należy: zespoły pałacowo-parkowe Łańcuta (jednej z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w kraju), Krasiczyna (perła polskiego renesansu), Baranowa Sandomierskiego (zwanego małym Wawelem). Ceny biletów wahają się od 6 do 15 za osobę, są też takie dni, kiedy możemy zwiedzać za darmo.

Kultura na Podkarpaciu

Elementem pejzażu kulturowego są Pogórza Przemyskie, Beskid Niski i Bieszczady. Właśnie tam znajdziemy najwięcej cerkwi i kapliczek. Kulturę materialną chłonąć możemy w Muzeum Budownictwa i Kultury Ludowej w Sanoku (największy pod względem powierzchni skansen w Polsce). Kulturę Łemków, Bojków, Lasowiaków i Rzeszowiaków prezentują oprócz Sanoka jeszcze skanseny w Kolbuszowej, Markowej i Zyndarowej. Z całą pewnością stwierdzam, że w województwie podkarpackim rozwija się od kilku lat także turystyka pielgrzymkowa, bo licznie występują tam miejscowości kultu religijnego, m. in. Kalwaria Pacławska, Leżajsk, Stara Wieś, Dukla. Widać tu również elementy kultury żydowskiej. Jednym z zabytków jest cmentarz z grobem cadyka Elimelecha w Leżajsku, miejsce pielgrzymek chasydów z całego świata, czy cmentarz żydowski w Lesku z największym w Polsce zespołem najstarszych nagrobków żydowskich, pochodzących z XVI i XVII w. Oczywiście nie możemy zapomnieć o synagodze w Łańcucie z 1761r., która jest jedną z nielicznych tak dobrze odrestaurowanych w Polsce.

Zabytki militarne

Tereny województwa podkarpackiego z uwagi na szczególne położenie miały zasadnicze znaczenie w trakcie działań militarnych. Po obu wojnach światowych ubiegłego wieku pozostało wiele cmentarzy wojennych oraz mogił zbiorowych i indywidualnych. Zachowały się także wspaniałe i unikatowe obiekty architektury obronnej, takie jak Twierdza Przemyśl czy schron w Stępinie-Cieszynie, szczególnie cenne dla miłośników wszelkiego rodzaju militariów.

Są miejsca, których ominąć nie można, które zobaczyć trzeba. Piękno województwa podkarpackiego, gościnność jego mieszkańców i dobra baza usług turystycznych zapewnią wszystkim udany pobyt w regionie! Już teraz serdecznie Państwa zapraszam, bo "ja tam byłem i miód z mlekiem piłem".


Autor jest praktykantem Letniej Szkoły Dziennikarstwa zorganizowanej przez Wiadomosci24.pl, przy współpracy z NaszeMiasto.pl oddział Rzeszów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto