Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najlepsze uniwersytety na świecie. Duży awans stolicy. Uniwersytet Warszawski w pierwszej setce zestawienia

Ewelina Żółkowska
Najlepsze uniwersytety na świecie. Duży awans stolicy. Uniwersytet Warszawski w pierwszej setce zestawienia
Najlepsze uniwersytety na świecie. Duży awans stolicy. Uniwersytet Warszawski w pierwszej setce zestawienia fot. pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Uniwersytet Warszawski jest najwyżej notowaną polską uczelnią, jednak jak dotąd nie wyróżniającą się specjalnie w rankingach światowych. 17 lipca 2018 ukazała się lista najlepszych uniwersytetów na świecie w poszczególnych dziedzinach. Jak się okazuje, UW odnotowało znaczący awans z drugiej do pierwszej setki zestawienia. Szczegóły w artykule poniżej.

We wtorek, 17 lipca 2018, ShanghaiRanking Consultancy ogłosiła listę uniwersytetów najlepszych w nauczaniu poszczególnych przedmiotów (coroczny Subject Ranking). Jak się okazuje, Uniwersytet Warszawski, znacząco poprawił swoje lokaty.

W dziedzinach takich, jak matematyka i fizyka, UW awansowało na pozycje 51-75, podczas gdy w ubiegłym roku plasowały się one odpowiednio na pozycjach 101-150 oraz 151-200. We wszystkich dziesięciu rozpatrywanych obszarach prym niezmiennie wiodą uczelnie amerykańskie i brytyjskie.

Na liście szanghajskiej od lat Polskie uniwersytety zajmują odległe pozycje. W zestawieniu ogólnym UW plasuje się w czwartej, a Uniwersytet Jagielloński w piątej setce, podczas gdy aż 10 uniwersytetów z Wielkiej Brytanii - w pierwszej. Bezkonkurencyjni pozostają Amerykanie.

Warto zwrócić uwagę, że mechanizm budowania listy od lat budzi sporo wątpliwości. Podczas tworzenia rankingu pod uwagę brana jest pod uwagę m.in. liczba noblistów i laureatów innych znaczących nagród, indeks cytowań w danej dziedzinie, procentowy udział zagranicznych autorów w publikacjach jednostki, liczba artykułów zamieszczonych w najważniejszych, ale wybranych czasopismach naukowych i referatów wygłoszonych na konferencjach naukowych. Co kluczowe dla "młodych uczelni”, lista szanghajska uwzględnia dane historyczne, dlatego od lat nie sposób zagrozić czołówce.

- Reforma szkolnictwa wyższego zakłada kilka zmian, dzięki którym lepiej wypozycjonujemy w zestawieniach światowych to, co mamy. Na punktację w przyszłości powinny wpłynąć pozytywnie m.in. ewaluacja jakości osiągnięć naukowców, połączenie dyscyplin zgodnie ze standardami OECD oraz pieniądze na wsparcie naszych czasopism naukowych w międzynarodowych bazach. Nie są to postulaty, które same w sobie poprawią jakość dydaktyki czy rangę naukowych osiągnięć, pozwalają jednak spodziewać się, że lepiej wypadniemy w punktacji w najbliższych latach - komentuje Jakub Pietraszek, prezes Elab Education Laboratory, instytucji partnerskiej ponad 60 zagranicznych uczelni.

Warto wiedzieć, że za sukcesem amerykańskich uczelni stoją ogromne środki przeznaczane na rozwój infrastruktury i prowadzenie działalności naukowej. Niestety polskie i zagraniczne szkoły wyższe dzieli pod tym względem przepaść. Budżet naukowy najlepiej finansowanego Uniwersytetu Warszawskiego wynosił w ubiegłym roku 475 mln zł. podczas gdy topowe zagraniczne dysponują kwotami rzędu kilku mld USD. Aby móc realnie z nimi konkurować potrzebne są potężne środki dla kilku najlepszych rodzimych uczelni.

- Ulokowanie w ciągu 10 lat zapowiadanych przez Gowina 50 mld zł w liczne, także mniejsze szkoły może niewiele zmienić. Warto też zwrócić uwagę na źródła dotacji. W Polsce środki pochodzą głównie z grantów i programów rządowych. Za granicą gro kwot to pieniądze prywatnych inwestorów oraz korporacji, traktujących szkoły wyższe jak swój hub innowacji oraz przestrzeń rekrutacji talentów. Wielu absolwentów najlepszych uczelni świata już po opuszczeniu murów zasila je znacznymi kwotami w ramach działalności filantropijnej i z poczucia przynależności do tego elitarnego grona - dodaje prezes Elabu.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto