Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsze polskie cmentarze [ZDJĘCIA]

Waldemar Kaiser
Warszawskie Powązki
Warszawskie Powązki fot. Marcin Obara/Polskapresse
Najpiękniejsze polskie cmentarze to w przeważającej mierze stare nekropolie, przypominające parki czy ogrody, pełne okazałych drzew i zabytkowych nagrobków. To cmentarze, na których miejsce ostatniego spoczynku znaleźli zasłużeni dla kraju obywatele.

Wiele uroku mają małe cmentarze, szczególnie te znajdujące się w Bieszczadach i Beskidach. Są wśród nich i zapomniane nekropolie z czasów I wojny światowej. Warte uwagi są również małe cmentarze w różnych rejonach Polski. Za najpiękniejsze jednak uchodzi kilka, w większości starych, zabytkowych nekropolii.

Zobacz też: Największe cmentarze w Polsce [ZDJĘCIA]

Na liście najpiękniejszych polskich nekropolii znajdują się takie cmentarze, jak: Powązkowski w Warszawie, Rakowicki w Krakowie, Centralny w Szczecinie, Stary w Łodzi i na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem.

Cmentarz Powązkowski w Warszawie założony został w 1790 roku. Należy do najstarszych polskich nekropolii. Jest skarbnicą sztuki i architektury. Podlega ochronie konserwatorskiej. Na jego terenie spoczęło około miliona zmarłych, w tym powstańcy, żołnierze, artyści, naukowcy. Wśród pochowanych na Powązkach są: Jerzy Waldorff, Jacek Kaczmarski, Krzysztof Komeda, Witold Lutosławski.
Bolesław Prus, Julian Tuwim, Stanisław Reymont, Melchior Wańkowicz, Henryk Wieniawski.

Cmentarz Rakowicki w Krakowie powstał w XIX wieku na podkrakowskim folwarku. Jest miejscem pochówku między innymi wybitnych mieszkańców Krakowa. Spoczywa na nim między innymi Wisława Szymborska. Na cmentarzu znajdują się wydzielone kwatery uczestników powstań narodowych, I wojny światowej, II wojny światowej, Legionów Polskich. Cmentarz wpisany został do rejestru zabytków.

Cmentarz Centralny w Szczecinie jest największym i bodajże najbardziej zielonym spośród wielkich nekropolii w Polsce. Zajmuje niemal 168 hektarów. Pochowano na nim ok. 300 tys. osób. Zaprojektowano go jako park-ogród z małą architekturą oraz zieleńcami, alejkami, zbiornikami wodnymi, a nawet punktami widokowymi.

Stary Cmentarz w Łodzi jest nekropolia trójwyznaniową. Spoczywają na nim katolicy, ewangelicy i prawosławni. Założony został w 1855 roku. Na cmentarzu znajdują się grobowce rodzin miejscowych fabrykantów Grohmanów, Geyerów, Kunitzerów, Kindermannów. Najokazalszą budowla na cmentarzu jest Kaplica Scheiblerów. Warte uwagi są też: Kaplica Heinzlów, Grobowiec Ernsta Leonhardta, Mauzoleum Gojżewskich.

Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku to pierwszy zakopiański cmentarz. Założony został w połowie XIX wieku. Jego nazwa pochodzi od nazwiska darczyńcy gruntów pod nekropolię - Jana Pęksy oraz góralskiego "brzyzek", oznaczającego urwisko nad potokiem. Na cmentarzu znajduje się około 500 grobów, z czego połowa to groby zasłużonych. Leżą tu między innymi: Stanisław Marusarz, Kornel Makuszyński, Władysław Orkan, Kazimierz Przerwa-Tetmajera, Tytus Chałubiński.

Skomentuj:

Najpiękniejsze polskie cmentarze [ZDJĘCIA]

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto