Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Największe zamieszki w historii Warszawy. Tak walczono z władzą i przeciwnikami politycznymi

Gabi Jasińska
Podczas konferencji Centralnego Komitetu Robotniczego PPS, w październiku 1904 r. w Krakowie, Piłsudski powiedział: "Otóż - w takiej chwili, kiedy przewrót jest możliwy, my milczymy i sami dobijamy kwestię polską. Nam milczeć teraz nie wolno! Polityka nie jest matematyką. Obliczyć i przewidzieć wszystkiego niepodobna. Ale dopóki społeczeństwo jest bierne, spodziewa się wszystkiego od wypadków, od innych, tylko nie od siebie - nic nie nastąpi. Nawet w razie likwidacji caratu, jeśli żadne zmiany nie zajdą, czyż nie znajdziemy się w tym położeniu, że będzie za późno? (...) Przejście do nowej taktyki jest koniecznością, nawet gdyby ta doprowadziła do powstania, utopionego we krwi. Taniej nas to będzie kosztowało niż dzisiejsza martwota". 

Wyciągnięto wnioski z wypowiedzi marszałka i już po kilku miesiącach zaczęto tworzyć bojówki mające chronić manifestacje, które zaczęły się odbywać w kilku miastach. 13 listopada 1904 r., pod kierownictwem Józefa Kwiatka, zorganizowano  demonstrację na Placu Grzybowskim. Zapowiadały ją odezwy "Do robotników", "Do młodzieży" i "Do ogółu ludności".

W wyniku tej demonstracji zabitych zostało 6 demonstrantów, a 27 zostało rannych.
Podczas konferencji Centralnego Komitetu Robotniczego PPS, w październiku 1904 r. w Krakowie, Piłsudski powiedział: "Otóż - w takiej chwili, kiedy przewrót jest możliwy, my milczymy i sami dobijamy kwestię polską. Nam milczeć teraz nie wolno! Polityka nie jest matematyką. Obliczyć i przewidzieć wszystkiego niepodobna. Ale dopóki społeczeństwo jest bierne, spodziewa się wszystkiego od wypadków, od innych, tylko nie od siebie - nic nie nastąpi. Nawet w razie likwidacji caratu, jeśli żadne zmiany nie zajdą, czyż nie znajdziemy się w tym położeniu, że będzie za późno? (...) Przejście do nowej taktyki jest koniecznością, nawet gdyby ta doprowadziła do powstania, utopionego we krwi. Taniej nas to będzie kosztowało niż dzisiejsza martwota". Wyciągnięto wnioski z wypowiedzi marszałka i już po kilku miesiącach zaczęto tworzyć bojówki mające chronić manifestacje, które zaczęły się odbywać w kilku miastach. 13 listopada 1904 r., pod kierownictwem Józefa Kwiatka, zorganizowano demonstrację na Placu Grzybowskim. Zapowiadały ją odezwy "Do robotników", "Do młodzieży" i "Do ogółu ludności". W wyniku tej demonstracji zabitych zostało 6 demonstrantów, a 27 zostało rannych. Zbiory NAC
W krajobraz i historię stolicy na stałe już wpisały się uliczne demonstracje, strajki czy protesty. Od wielu lat protestuje tutaj wiele środowisk i to raczej nie ulegnie zmianie, gdyż właśnie tutaj swoje placówki miały i mają najważniejsze urzędy. Zebraliśmy kilka demonstracji które były istotne w kształtowaniu się kraju, o których nikt nadal nie zapomniał. Kliknij w galerię aby o nich przeczytać.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto