Jest zielone światło dla budowy drugiego odcinka mostu Północnego. Wczoraj pozwolenie w tej sprawie wydał wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Budowa pierwszej części przeprawy rozpoczęła się ponad 100 dni temu.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Drugi etap inwestycji obejmie odcinek od węzła Młociny do węzła Pułkowa. Uzyskane pozwolenie oznacza w praktyce, że jeszcze w tym roku otwarty będzie przetarg na jego budowę.

Ten odcinek trasy będzie liczył około 800 metrów. Dotyczy on części znajdującej się pomiędzy ulicą Zgrupowania AK "Kampinos" a ul. Encyklopedyczną. Przebiegać będą tamtędy dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Kierowcy będą mogli nim jeździć z maksymalną prędkością 70 km/godz. Eksperci oceniają, że prace przy budowie potrwają dwa lata.

Ponieważ most Północny to bardzo duża inwestycja, ratusz zdecydował się na podział jej na cztery etapy. Dzięki temu koszty budowy rozłożą się na lata. Jest to też ułatwienie organizacyjne. Trzecia część budowy obejmuje odcinek od ul. Modlińskiej do ul. Płochocińskiej. Natomiast ostatni, czwarty etap ma zaprowadzić kierowców aż do samych Marek.

Budowa pierwszego etapu zaczęła się natomiast ponad kwartał temu. Pozwolenie na budowę wydano 21 kwietnia. Ten odcinek liczy sobie trzy kilometry długości i ciągnie się od węzła z ul. Encyklopedyczną do węzła z ul. Modlińską.

Most Północny jest największą samorządową inwestycją na przeprawę mostową w Polsce. Szacuje się, że jej łączna wartość to około miliard złotych. Przeprawa przez rzekę w tej części miasta to strategiczny projekt, m.in. dlatego miasto ubiega się o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013. Most Północny jest również ważny ze względu na organizację Euro 2012. Północny ma uratować mieszkańców Białołęki, którzy stoją w korkach na przeciążonym moście Grota-Roweckiego. W godzinach szczytu przejeżdża nim ponad 7 tys. samochodów na godzinę.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!