Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Największy lotniczy terminal kurierski w Polsce. Sortuje 6 tysięcy przesyłek na godzinę [WIDEO]

Redakcja
Największy lotniczy terminal kurierski w Polsce. Sortuje 6 tysięcy przesyłek na godzinę [WIDEO]
Największy lotniczy terminal kurierski w Polsce. Sortuje 6 tysięcy przesyłek na godzinę [WIDEO] Damian Kujawa
Przyjmuje przesyłki z całego świata, w godzinę może obsłużyć aż 6 tysięcy paczek. Na lotnisku Chopina zaczął działać lotniczy terminal kurierski DHL.

Gigant zajmujący się przesyłkami z całego świata – niemiecki DHL – otworzył w Warszawie lotniczy terminal kurierski. To największa w Polsce sortownia, zajmująca się przesyłkami międzynarodowymi, transportowanymi do Warszawy drogą lotniczą.

Każdego dnia o godz. 4 rano masywny Boeing 757 leci z Lipska (Niemcy) do Warszawy z tonami przesyłki. Transportowy samolot może zabrać aż 28 ton towaru. Dlaczego akurat z Lipska? Tam mieści się główny europejski hub firmy DHL. Później przesyłki z całego świata są przepakowywane i trafiają m.in. do Warszawy.

W stolicy uruchomiono właśnie terminal, który obsługuje 6 tysięcy paczek na godzinę. Pracuje w nim ok. 400 osób. Jeden pakunek sunie po olbrzymich taśmociągach z prędkością 2,8 metra na sekundę. W międzyczasie jest skanowany z pięciu stron (także pod kątem wygrywania materiałów niebezpiecznych) i nadzorowany przez system 116 kamer CCTV. Przechodzi także odprawę celną.

Cały samolot jest „rozpakowywany” w dwie godziny. Tyle samo trwa załadunek, który odbywa się po południu. - Prawie sto procent przesyłek opuszcza terminal jeszcze tego samego dnia. Dzięki temu hala nie musi być duża - tłumaczy Wojciech Łukasiewicz z DHL, który oprowadzał nas po sortowni. - W ciągu dnia mamy średnio 6,5 tys. przesyłek na imporcie oraz 4,5 tys. na eksporcie. Liczymy na kolejne rekordy, szczególnie w czasie przedświątecznym – dodaje.

Budynek, który ma powierzchnię ok. 7 tys. m kw., kosztował 20 mln euro. Sporą część przestrzeni zajmują jednak biura firmy. Poza tym, oprócz hali, znajdziemy tam tzw. fingery umożliwiające bezpośredni załadunek aut kurierskich. Towary stąd trafiają do Łodzi, Radomia, Lublina, Białegostoku i Kielc, gdzie przejmują je kolejni kurierzy regionalni.

- Terminal stanie się nowym miejscem na logistycznej mapie Warszawy - tłumaczy Marcin Opaliński z LS Airport Services, czyli firmy zarządzającej częścią cargo warszawskiego lotniska. Jego budowa trwała nieco ponad rok i została ukończona na dwie miesiące przed czasem – chwalą się przedstawiciele inwestora. Za budowę odpowiedzialna była Skanska. Wszystkie prace zakończono we wrześniu 2017. Nowy terminal znajduje się na terenie o powierzchni 23,5 tys. m kw. Znajduje się tam również miejsce samodzielnego odbioru przesyłek.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto