Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nakarm swoje serce

[email protected]
By serce mogło wypełniać swoją ciężką i nieustanną pracę, musi być właściwie karmione. Błonnik pomaga Produkty bogate w błonnik to przede wszystkim pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa i owoce.

By serce mogło wypełniać swoją ciężką i nieustanną pracę, musi być właściwie karmione.

Błonnik pomaga
Produkty bogate w błonnik to przede wszystkim pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa i owoce. Błonnik – obecny w kaszach, nasionach roślin strączkowych, czosnku, cebuli – obniża poziom cholesterolu i wiąże tłuszcze w przewodzie pokarmowym. W naszym menu nie powinno zabraknąć produktów pełnoziarnistych: pieczywa, kasz, makaronów oraz warzyw. Dieta powinna dostarczyć około 35 g błonnika dziennie.

Białka – postaw na roślinne

Produkty mięsne, które są dobrym źródłem białka zwierzęcego, niestety, dostarczają również nasyconych kwasów tłuszczowych, które podwyższają poziom cholesterolu. Warto więc część mięsa zastąpić soją, która jest bogata w witaminy i błonnik. Badania pokazują również, że soja zawiera związki obniżające poziom cholesterolu LDL.
W diecie 15 procent kalorii powinno pochodzić z białka, którego dobrym źródłem są produkty mięsne, mleczne oraz rośliny strączkowe.

Tłuszcze pod kontrolą
Tłuszcze zwierzęce, bogate w nasycone kwasy tłuszczowe, nie tylko podnoszą poziom LDL – złego cholesterolu w surowicy krwi, ale także zwiększają jej krzepliwość, co jest zjawiskiem niekorzystnym ze względu na predyspozycję do zawału serca. Podczas gdy wszyscy powinniśmy ograniczać spożycie produktów bogatych w tłuszcze zwierzęce, u osób z podwyższonym poziomem cholesterolu w surowicy krwi staje się to już koniecznością.

Na chudej diecie
Osoby te powinny więc wyłączyć z diety smalec, słoninę, boczek, masło, usuwać widoczny w mięsie i wędlinie tłuszcz oraz skórę z drobiu, ograniczyć spożycie tłustych żółtych i topionych serów. Potrawy należy przyrządzać metodą gotowania, duszenia, pieczenia w folii z jak najmniejszym dodatkiem tłuszczu.
W przeciwieństwie do zwierzęcych, tłuszcze roślinne zawierające głównie jednonienasycone kwasy tłuszczowe (oliwa z oliwek, olej rzepakowy) oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe (olej słonecznikowy, sojowy) obniżają poziom cholesterolu LDL w surowicy krwi. Wskazane jest spożywanie dziennie 1-3 łyżeczek olejów w postaci surowej, dodanej np. do sałatek.

Witaminy z ogrodu
Nasz organizm nie wytwarza witamin, dlatego muszą być one dostarczone wraz z pożywieniem. Najlepszym źródłem wielu z nich są warzywa i owoce, dlatego dziennie trzeba zjeść przynajmniej 700 g warzyw i 200 g owoców. Zawierają one dużo witaminy C, dzięki czemu zapobiegają odkładaniu się złego cholesterolu w ściankach naczyń krwionośnych. Warto wiedzieć, że warzywa, zwłaszcza zielone, są bogatym źródłem folianów, które zapobiegają budowaniu się blaszek miażdżycowych.

Dania na każdy dzień
Zgodnie z zaleceniami profilaktyki cholesterolowej trzeba codziennie zjadać:
* 5 porcji produktów zbożowych (np. 3 kromki pełnoziarnistego pieczywa, porcję ugotowanego pełnoziarnistego ryżu, szklankę makaronu razowego)
* 4 porcje warzyw,
* 3 porcje owoców,
* jedną porcję ryb lub drobiu bądź grochu, fasoli lub chudego mięsa (np. cielęciny, porcja ok. 150 g),
* dwa, trzy plasterki chudego białego sera lub plasterek żółtego sera light,
* należy wypijać szklankę mleka lub kefiru czy jogurtu.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto