Co roku kluby ekstraklasy kompromitują się w europejskich pucharach. Od lat nie potrafimy awansować do Ligi Mistrzów, która ma zapewnić znaczne zyski. Mimo że jesteśmy odcięci od tego źródła pieniędzy, sytuacja ekonomiczna naszych klubów wcale nie jest taka zła. Z roku na rok jest coraz lepiej. Kluby już zarabiają.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
W 2008 r. w porównaniu z poprzednim o 30 proc. wzrosły zyski ze sprzedaży. W sumie kluby zarobiły około 300 mln zł. Według ekspertów Ernst & Young w 2015 r. może to już być nawet miliard.

Ranking klubów wygrał Lech Poznań, który miał 51 mln zł przychodu i zysk rzędu 700 tys. zł netto. Ten wynik zamyka usta krytykom, którzy twierdzą, że na piłce nożnej nie da się zarobić i trzeba do tego interesu cały czas dokładać.

Lechici środki pozyskiwali głównie ze sponsoringu oraz sprzedaży reklam. Podobną drogę obrała Wisła Kraków, która zajęła trzecie miejsce w rankingu. Z kolei trzecia Legia Warszawa zarabiała na prawach medialnych zespołu. Zarówno mistrz, jak i wicemistrz są zadłużeni u swoich właścicieli.

Najgorzej w rankingu wypadły kluby z mniejszych miast i z niewielkimi stadionami, gdzie głównym źródłem dochodów są pieniądze z Canal+ za prawa do transmisji.

Na ostatnim miejscu był ŁKS Łódź, co wynikało z faktu, że w czasie przygotowania raportu działacze klubu walczyli z PZPN o dopuszczenie ich do rozgrywek i nie mieli czasu przekazać wszystkich dokumentów.

- Robimy wszystko, by ekstraklasa była atrakcyjnym produktem - mówił szef Ekstraklasy SA Andrzej Rusko. - Jednak, aby nasza liga była lepsza, musimy poprawić warunki w pierwszej, a nawet i drugiej lidze. Tylko wtedy to będzie miało sens.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!