Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nauczą gimnazjalistki samoobrony bez walki

gonzo19
gonzo19
Bezpłatne warsztaty samoobrony i asertywności dla gimnazjalistek z Warszawy organizuje Feminoteka. – Nie ma kobiet, które nie spotkały się z przemocą – mówią organizatorzy.

Zajęcia z samoobrony rozpoczynają się 9 maja. Potrwają do lipca. W warsztatach będą mogły wziąć udział gimnazjalistki z Pragi Północ, Białołęki i Targówka. – Bardzo duży nacisk kładziemy na asertywność, umiejętność stawiania granic psychicznych, mówienia „nie”, unikania przemocy fizycznej i psychicznej – mówi Alina Synakiewicz z Feminoteki.

Feminoteka co jakiś czas organizuje w Warszawie podobne warsztaty dla kobiet. – Korzystają z nich zarówno uczennice, jak dorosłe panie – wyjaśnia Synakiewicz. Zajęcia prowadzone są w technice WenDo, która nie jest typową sztuką walki, ale uczy jak zachować się w sytuacjach zagrożenia na ulicy, w szkole czy w przypadku przemocy domowej.

– Do tej pory z naszych warsztatów skorzystało kilkaset dziewcząt i kobiet. Organizowałyśmy zajęcia w dzielnicach, gdzie według statystyk najczęściej dochodzi do przemocy wobec kobiet, m.in. na Pradze Północ. Ja osobiście nie znam kobiety, która w swoim życiu nie doświadczyłaby jakiejś formy przemocy – mówi Alina Synakiewicz.

Adrenalina i zaskoczenie napastnika
„Zatroszcz się po to, abyś miała jasno w głowie i abyś była przytomna. Panika i zdrętwienie z przerażenia powstają na skutek braku tlenu w mózgu. Zrób kilka mocnych wydechów, aby umożliwić dopływ tlenu. (…) Posłuż się efektem zaskoczenia robiąc coś, czego napastnik się nie spodziewał. Jeśli stracisz możliwość zaskoczenia, możesz go odzyskać poprzez zmianę ruchu. Jeśli jedna technika nie działa, użyj innej – natychmiast” – radzą trenerki na stronie wendo.org.pl.

– 90 proc. skuteczności to świadomość, wiedza, szacunek do samej siebie i decyzja co mam zrobić. Dopiero 10 proc. to fizyczne umiejętności obrony – mówi Liliana Otręba, trenerka WenDo. Podaje przykład kobiety, której udało się skutecznie obronić bez walki: – Ten przykład intryguje prostotą, bo wydaje się niemożliwe, że zadziałał. Kobieta idąca ciemną ulicą do domu, w miejscu odludnym, usłyszała, że ktoś za nią idzie. Kiedy przyśpieszyła, ten ktoś również przyśpieszył. Słyszała już sapanie za plecami. Nagle postanowiła zwolnić, wyprostowała się i przełożyła torebkę z prawego na lewe ramię. To podziałało. Napastnik odstąpił od napadu. Wyminął ją i powiedział tylko „Miałaś szczęście”.

– To pokazuje jak ważna jest postawa. Kobieta nieświadomie dała przykład napastnikowi, że nie będzie łatwym celem – wyjaśnia Liliana Otręba. Podobnych technik obrony mają się uczyć na warsztatach warszawskie gimnazjalistki.

Jak się zapisać?
Zajęcia dla gimnazjalistek będą się odbywały w trzech grupach:
I grupa: 9-10 maja (sobota, niedziela) oraz 16-17 maja (sobota, niedziela)
II grupa: 30-31 maja (sobota, niedziela) oraz 6-7 czerwca (sobota, niedziela)
III grupa: 27-28 czerwca (sobota, niedziela) oraz 4-5 lipca (sobota, niedziela)

Na warsztaty mogą przyjść dziewczęta w wieku 13-16 lat. Zgłaszać się można dzwoniąc do Feminoteki pod numer: (022) 397 72 96 lub wysyłając maila na adres: [email protected].


Zobacz również:
Rusza program "Bezpieczna Warszawianka"
Seniorzy będą się uczyć samoobrony?

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto