Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nauki ścisłe zapewnią pracę

Andrzej Grzegrzółka
Warto studiować nauki ścisłe - przekonywali wczoraj licealistów wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego. Namawiali ich, by studiowali je właśnie na tej uczelni. Promocję kierunków technicznych, matematycznych i przyrodniczych wspiera Unia Europejska. W budynku Starej Biblioteki zebrali się głównie uczniowie klas o profilu matematyczno-przyrodniczym.

- Badania przeprowadzane przez UE pokazują jasno, że na europejskich rynkach pracy brakuje wykwalifikowanych inżynierów - mówi dr Andrzej Kurkiewicz, zastępca dyrektora w departamencie strategii Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego zdaniem, wybierając nauki ścisłe, młodzież ma szansę dostosować się do światowych trendów, bardzo dobrze odnaleźć się i funkcjonować na nowym rynku pracy. Dowodem na to, że uczelnia rozwija kierunki techniczne, jest budowa nowoczesnego kampusu nauk ścisłych i przyrodniczych na Ochocie.

Do wyboru studiów niehumanistycznych zachęca dr Jacek Szczytko, adiunkt na Wydziale Fizyki UW. - Nauka i najnowsze technologie są przyszłością - przekonuje. Jak twierdzi, świat pędzi, jest coraz bardziej skomplikowany, a wybór matematyki, fizyki czy chemii pozwoli młodym ludziom czynnie uczestniczyć w tych zmianach.- Będziecie je rozumieć. Słowem: dlaczego warto studiować nauki matematyczno-przyrodnicze? Żeby nadążyć - przekonuje przyszłych studentów.

Dr Szczytko krytykuje także powszechne przekonanie o wyższości nauk humanistycznych nad ścisłymi.
- Nie wypada nie być na bieżąco z wydarzeniami kulturalnymi lub politycznymi. Natomiast nieznajomość podstaw matematyki lub fizyki jest OK. To absurd - podkreśla i wymienia zalety studiowania na wydziałach matematyczno-przyrodniczych: najwyższy poziom merytoryczny kadry akademickiej, możliwość uczestnictwa w wymianie międzynarodowej, wysoka jakość badań naukowych oraz szeroko rozwinięta współpraca międzywydziałowa - to wszystko jego zdaniem czyni studia nauk ścisłych na UW wyjątkowymi.

Do wyboru tych kierunków licealistów miał zachęcić pokaz zorganizowany przez naukowców Instytutu Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu. Zademonstrowany został robot sterowany mózgiem - urządzenie w całości zaprojektowane i skonstruowane przez badaczy z IFD, używane do rehabilitacji ruchowej osób sparaliżowanych i upośledzonych.

Do studiowania kierunków ścisłych młodzież mogą zachęcić także stypendia. Uniwersytet Warszawski dostanie Z MNiSW ponad 12 mln zł dla studentów tzw. kierunków zamawianych. W 2010 roku na stypendia może liczyć 50 żaków, m.in. z Instytutu Fizyki UW. Do 2014 roku stypendia otrzyma tu ponad 430 osób (co roku tylko ci z najlepszymi wynikami). Dzięki dodatkowym środkom wydział przeprowadzi kursy wyrównawcze z matematyki i fizyki dla pierwszego roku. Dofinansowana zostanie także nowa specjalizacja studiów uzupełniających na Wydziale Biologii UW - biotechnologia medyczna. Dzięki temu studenci odbędą dwumiesięczne staże u przyszłych pracodawców.

Według prognoz przygotowanych przez firmę doradztwa personalnego Sedlak&Sedlak, na podstawie danych TNS OBOP i urzędów pracy, za cztery lata liczba brakujących inżynierów w sektorze usług przekroczy 22, a w przemyśle 46 tysięcy.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto