Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nazwy dzielnic w Warszawie. Skąd pochodzą i co oznaczają? Te fakty zaskakują, ale też bawią

Redakcja
Włochy wcale nie wzięły swojej nazwy od armii włoskich stacjonujących w tej okolicy, ponieważ - jak wykazują historycy - nazwa sięga dużo dawniejszych czasów. W średniowieczu na określenie tych terenów stosowano nazwy Sopęchy i Porzucewo. W 1452 r. Porzucewo nabył Jan Włoch od Piotra Strachoty. Nazwę wsi z Porzucewo na Włochy zmieniła jego siostrzenica Katarzyna w pierwszej połowie XVI wieku. Inną "włoską" pomyłką jest Muranów. Nazwa ta wcale nie nawiązuje do murów ani murowania, czy też miejskiego charakteru tej okolicy. Historia jest dalece bardziej zaskakująca - otóż w 1686 Włoch Józef Szymon Bellotti, nadworny architekt polskich królów Michała Korybuta-Wiśniowieckiego i Jana III Sobieskiego, zbudował pałacyk i nazwał go na pamiątkę wysepki Murano, która należała do jego ojczystej Wenecji.

Praga nie ma i nigdy nie miała nic wspólnego ze stolicą Czech. Jej nazwa wzięła się od powstałej w XV wieku osady położonej na prawym brzegu Wisły naprzeciwko obecnego Starego Miasta i Mariensztatu. Jej nazwa oznacza miejsce wcześniej porośnięte lasem, wyprażone pod zasiewy. "Wyprażanie" było ówczesną nazwą na wypalanie zalesionych terenów pod uprawę lub zabudowę.

Kolejne fakty na następnej stronie >>>
Włochy wcale nie wzięły swojej nazwy od armii włoskich stacjonujących w tej okolicy, ponieważ - jak wykazują historycy - nazwa sięga dużo dawniejszych czasów. W średniowieczu na określenie tych terenów stosowano nazwy Sopęchy i Porzucewo. W 1452 r. Porzucewo nabył Jan Włoch od Piotra Strachoty. Nazwę wsi z Porzucewo na Włochy zmieniła jego siostrzenica Katarzyna w pierwszej połowie XVI wieku. Inną "włoską" pomyłką jest Muranów. Nazwa ta wcale nie nawiązuje do murów ani murowania, czy też miejskiego charakteru tej okolicy. Historia jest dalece bardziej zaskakująca - otóż w 1686 Włoch Józef Szymon Bellotti, nadworny architekt polskich królów Michała Korybuta-Wiśniowieckiego i Jana III Sobieskiego, zbudował pałacyk i nazwał go na pamiątkę wysepki Murano, która należała do jego ojczystej Wenecji. Praga nie ma i nigdy nie miała nic wspólnego ze stolicą Czech. Jej nazwa wzięła się od powstałej w XV wieku osady położonej na prawym brzegu Wisły naprzeciwko obecnego Starego Miasta i Mariensztatu. Jej nazwa oznacza miejsce wcześniej porośnięte lasem, wyprażone pod zasiewy. "Wyprażanie" było ówczesną nazwą na wypalanie zalesionych terenów pod uprawę lub zabudowę. Kolejne fakty na następnej stronie >>>Naszemiasto.pl
Nazwy dzielnic w Warszawie. Czy zastanawialiście się skąd się wzięły? Muranów wcale nie pochodzi od "murów" ani "murowania", wbrew legendzie Mokotów to nie "moje wzgórze", Włochy nie mają nic wspólnego z mieszkańcami Italii, ale za to Służewiec oznacza dokładnie to, co się wam wydaje, że oznacza. Przyjrzeliśmy się większości nazw dzielnic i osiedli w Warszawie i spróbowaliśmy prześledzić, skąd się wzięły. Kliknij w zdjęcie, aby rozpocząć przegląd.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto