Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

New York Times docenił Warszawę. Wielkie komunistyczne molochy i blok jak: "rozdziawiona szczęka potwora"

Andrzej Konieczny
Pałac Kultury i Nauki
Pałac Kultury i Nauki Narodowe Archiwum Cyfrowe
Amerykańska gazeta - The New York Times - doceniła wielkie brutalistyczne budowle. W artykule dotyczącym Polski znalazły się obiekty z Warszawy, m.in. Pałac Kultury czy Smolna 8. Co zachwyciło dziennikarza The New York Times? Dalsza część artykułu poniżej.

Dziennikarz The New York Times - Akash Kapur - wziął pod lupę polski brutalizm. To nurt w architekturze, według którego należy budować proste, surowe bryły, a także zwracać uwagę na właściwości zastosowanych materiałów. Podróżując po Polsce znalazł wiele przykładów tego nurtu. Miejscem, w którym zatrzymał się na dłużej była Warszawa.

Zainteresowały go następujące budynki.

  • Pałac Kultury i Nauki (1955)
  • Supersam (1962)
  • Rotunda (1966)
  • Smolna 8 (1976)

Nie wszystkie z nich do dzisiaj istnieją. Niektóre pozostały jedynie na fotografiach i w książkach historycznych. Jako pierwszy Kapur wspomina Pałac Kultury i Nauki. Określa go jako ogromny budynek, który powstał jako dar od Stalina, a dla wielu Polaków stał się symbolem opresji. "Wieżowiec w stylu barokowym i gotyckim, którego szczyt dosłownie i symbolicznie góruje nad miastem" - czytamy.

Dziennikarz pochyla się także nad nieistniejącymi już przypadkami brutalizmu w Warszawie. Wskazuje na Supersam, który znajdował się dawniej przy Placu Unii. Stał tam do 2006 roku, a w jego miejsce powstało nowoczesne centrum handlowe. Wymienia również Rotundę, która stała w sercu Warszawy, a dziś jest rekonstruowana.

Największe wrażenie zrobił na nim jeszcze inny budynek. "Pewnego razu odwiedziłem jeden z najbardziej uderzających budynków brutalistycznych w mieście, 20-piętrowy Smolna 8" - czytamy.

"Budynek z szeroką fasadą, która przechodzi do nagłej szczeliny na szczycie, wyglądającej niczym rozdziawiona szczęka jakiegoś neolitycznego potwora".

Mowa o popularnym "Młotku", który powstał 1976 roku. Dziś jest już w gminnej ewidencji zabytków. Pisaliśmy o nim tutaj.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto