Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie zaszczepisz dziecka, musisz liczyć się z karą finansową

Zbyszek Rybczyński
W Polsce szczepienia przeciwko odrze, śwince i różyczce są obowiązkowe
W Polsce szczepienia przeciwko odrze, śwince i różyczce są obowiązkowe Dariusz Bloch
W powiatach wieluńskim, pajęczańskim i wieruszowskim w tym roku odnotowano dotąd 13 przypadków uchylania się od obowiązku szczepień ochronnych. W całym kraju stwierdzono około 150 przypadków odry. To 2,5 raza więcej w stosunku do 2017 r.

Odra to jedna z najbardziej zaraźliwych chorób wirusowych, która może być bardzo groźna i prowadzić do zgonu wskutek powikłań. Te występują najczęściej u dzieci poniżej 5 roku życia oraz u dorosłych w wieku powyżej 20 roku życia. W okresie od 1 stycznia do 31 października 2018 r. na terenie Polski odnotowano 144 przypadki zachorowań na odrę. W analogicznym okresie roku 2017 zgłoszono ich 58. W marcu i kwietniu ognisko odry wystąpiło w powiecie wieruszowskim, gdzie zakaziło się 14 osób. Wszystkie te zachorowania były ze sobą powiązane.

Wzrost zachorowań na odrę idzie w parze z rosnącą temperaturą dyskusji o szczepieniach przeciwko chorobom zakaźnym. W ostatnich latach znacząco wzrosła liczba osób odmawiających szczepień. O ile w 2010 roku na terenie Polski od zapisanego prawem obowiązku uchylili się rodzice niespełna 3,5 tys. dzieci, tak w 2017 już ponad 30 tys. dzieci.

- W powiecie wieluńskim odnotowujemy pojedyncze przypadki odmów szczepienia - mówi Barbara Sułkowska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wieluniu. - Na poziomie kraju odsetek zaszczepionych wciąż jest jeszcze wysoki, ale jeśli tendencja spadkowa się utrzyma, to może zrobić się groźnie. Dlatego musimy chuchać na zimne. Trzeba zdawać sobie sprawę, że jeśli chcemy skutecznie chronić się przed chorobami zakaźnymi, to szczepienia są konieczne.

W ostatnich dniach do przedszkoli i szkół wystosowany został apel ministra edukacji narodowej Anny Zalewskiej i głównego inspektora sanitarnego Jarosława Pinkasa. Autorzy listu proszą rodziców, aby wyciągnęli „odpowiednie wnioski z obecnej sytuacji epidemiologicznej” i pamiętali, że „pochopna decyzja odmowy poddania dzieci szczepieniom ochronnym może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi związanymi z powikłaniami chorób zakaźnych takich jak odra”.

- Otrzymałam ten list od pani przedszkolanki. Słuszna inicjatywa, choć ja bym poszła jeszcze dalej. Należałoby ustanowić przepisy, żeby nieszczepione dzieci nie mogły być przyjmowane do przedszkoli - uważa mieszkanka Wielunia.

Na przeciwległym biegunie są rodzice, którzy uważają, że szczepienie dzieci powinno być kwestią suwerennego wyboru, a nie obowiązkiem narzuconym przez państwo. O rosnącej sile ruchów antyszczepionkowych świadczy wniesienie do Sejmu obywatelskiego projektu ustawy znoszącego obowiązek szczepień ochronnych. Posłowie miażdżącą większością głosów odrzucili projekt w drugim czytaniu. Obecnie w kraju zbierane są podpisy pod projektem, który zmierza w drugą stronę. Postuluje się, aby w rekrutacji do przedszkoli brano pod uwagę, czy dziecko jest zaszczepione.

Rodzic, który nie zaszczepi dziecka, musi liczyć się z karą finansową, którą jest władny nałożyć sanepid. Na naszym terenie najwięcej przypadków rezygnacji ze szczepień jest w powiecie wieruszowskim. Spośród dzieci, które powinny zostać zaszczepione w tym roku, w przychodni nie stawiło się ośmioro. To już taka sama liczba, co w całym ubiegłym roku. W 2016 r. ze szczepień ochronnych nie skorzystało w powiecie wieruszowskim czworo dzieci.

- W tym okresie wystawiono 18 upomnień, 12 tytułów wykonawczych i przekazano 12 wniosków do wojewódzkiego inspektora sanitarnego o wszczęcie postępowania egzekucyjnego - informuje Ewa Żóraw, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wieruszowie.

Jakie są efekty tych działań? Na 21 dzieci, które z mocy prawa znalazły się na cenzurowanej liście inspekcji sanitarnej, zaszczepionych zostało dwoje. Kolejne dwie osoby wyprowadziły się z powiatu wieruszowskiego, a jedna posiada przeciwwskazania lekarskie do szczepień. Zostaje zatem 16 potwierdzonych przypadków uchylania się od szczepień w ciągu trzech lat.

W powiecie wieluńskim w tym roku dotąd jedno dziecko nie zostało zaszczepione. W roku ubiegłym takie przypadki były cztery.

- Troje dzieci spośród tej czwórki, w tym rodzeństwo, ostatecznie zostało zaszczepione. W konsekwencji nałożone kary zostały umorzone. Myślę, że ma tutaj znaczenie nie tylko sankcja, ale też edukacja. Z rodzicami, którzy uchylają się od obowiązku szczepienia, staramy się spotykać, wyjaśniać, dlaczego warto to zrobić. Podobnie zresztą starają się uświadamiać lekarze - mówi Barbara Sułkowska, szefowa wieluńskiego sanepidu.

W powiecie pajęczańskim w tym roku ze szczepień ochronnych nie skorzystały cztery osoby. Po wszczęciu postępowania egzekucyjnego dwie z nich dopełniły obowiązku. Wobec dwóch pozostałych toczy się dalsze postępowanie.

W województwie łódzkim nie stwierdzono w tym roku zachorowań na odrę poza tymi, które wystąpiły wiosną na terenie powiatu wieruszowskiego. Przypomnijmy, że jedną z pierwszych zakażonych osób była lekarka szpitala w Wieruszowie. Skutkowało to zamknięciem oddziału dziecięcego na prawie dwa tygodnie. Sanepid prowadził dochodzenie epidemiologiczne, zorganizowano akcję bezpłatnych szczepień i wzmożoną akcję informacyjno-edukacyjną. ZOBACZ: Odra w powiecie wieruszowskim

W Europie obserwuje się dramatyczny wzrost zachorowań na odrę. Od stycznia do września br. odnotowano ponad 52 tysiące zachorowań, podczas gdy w całym 2017 r. było ich 24 tys., a rok wcześniej niewiele ponad 5 tys. W tym roku najwięcej osób, bo aż ponad 32 tysiące, zostało zainfekowanych na Ukrainie. W krajach Unii Europejskiej najwięcej osób leczyło się z odry w Rumunii (5 100 przypadków), Francji (2 702), Grecji (2 290), Włoszech (2 248).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto