Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

NIENAWISZCZ - Wystawa na temat znalezisk trafi do Murowanej Gośliny

Robert Domżał
Jedno z poroży znalezione w okolicach wsi Nienawiszcz
Jedno z poroży znalezione w okolicach wsi Nienawiszcz Andrzej Kowalczyk
Poroża dwóch jeleni sprzed 8400 lat znaleźli w okolicach wsi Nienawiszcz koło Rogoźna pracownicy kopalni torfu. Szczątki zwierząt leżały pod warstwą torfu mającą cztery metry grubości.

Po pomiarach, których dokonał dr inż. Tomasz Sobalak z Nadleśnictwa w Łopuchówku, okazało się, że zwierzęta w chwili utonięcia miały po 8 i 10 lat. Zginęły, bo zostały zagonione na ledwo zamarzniętą taflę jeziora. Według Tomasza Sobalaka mogło to się stać między wrześniem a grudniem. Jak na razie naukowcy nie potrafią powiedzieć, czy jelenie zagonione zostały na lód przez ludzi - ślady ich obecności znaleziono w pobliżu - czy może przez drapieżniki.

W zorganizowanych przez archeologów badaniach uczestniczyła dr Iwona Sobkowiak-Tabaka z poznańskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk oraz Andrzej Kowalczyk z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

- Mieliśmy nadzieję, że w trakcie poszukiwań znajdziemy całe jelenie. Tak się jednak nie stało. Wydobyliśmy za to skorupy żółwi, a także kości tura - wyjaśnia Andrzej Kowalczyk.

W czasach, kiedy żyły jelenie, których poroża właśnie znaleziono, północna Wielkopolska zamieszkiwana była przez ludność nieznającą produkcji naczyń glinianych oraz przedmiotów metalowych. Używano wówczas głównie narzędzi krzemiennych i kościanych. Inny był też klimat. Lodowiec dopiero co się wycofał na północ. Było wiele jezior. Zaczęły wyrastać lasy. W nich pojawiły się duże ssaki, jak jelenie łosie, żubry. O tym, że w pobliżu dawnego jeziora zlokalizowana była osada, świadczy odkryty tam wcześniej topór z poroża jelenia. Muzeum Pierwszych Piastów przekazał go Przemysław Frankowski, prezes firmy eksploatującej złoże .

- Planujemy pobrać próbki DNA z pozyskanych szczątków jeleni, co umożliwi porównanie i określenie zmian ewolucyjnych tych zwierząt - mówi Andrzej M.Wyrwa, dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto