Niepełnosprawni dostaną od ratusza 2 tys. komputerów

Dwa tysiące połączonych z internetem komputerów, szkolenia z ich obsługi i platformy e-learningowe - to pomoc dla niepełnosprawnych warszawiaków, którą przygotowuje ratusz.

Dwa tysiące połączonych z internetem komputerów, szkolenia z ich obsługi i platformy e-learningowe - to pomoc dla niepełnosprawnych warszawiaków, którą przygotowuje ratusz. Urzędnicy i przedstawiciele organizacji pozarządowych pracują właśnie nad określeniem kryteriów przyznawania sprzętu. Komputery mają trafić do odbiorców w przyszłym roku.

- Dla niepełnosprawnych internet w domu to możliwość kształcenia się czy podjęcia pracy - mówi Piotr Todys, prezes Fundacji TUS. W sieci można też np. sprawdzić, kiedy z przystanku odjeżdża niskopodłogowy autobus.

- Wiele osób zgłasza się do nas z pytaniem o kursy obsługi komputera. Ciężko dziś znaleźć pracę, która by tego nie wymagała - dodaje Agata Spała, doradca zawodowy z Fundacji Pomocy Matematykom i Informatykom Niepełnosprawnym Ruchowo.

Projekt, który pomoże warszawskim niepełnosprawnym, przygotowało biuro polityki społecznej ratusza. To pięcioletni program, który w większości sfinansuje Unia Europejska. Za prawie 26 mln zł miasto zleci zewnętrznej firmie zakup sprzętu i oprogramowania, zorganizowanie szkoleń i pomocy technicznej dla 2 tys. osób. Tysiąc z nich skorzysta z programu już w przyszłym roku, reszta w 2011 r. Pod koniec tego roku zostanie rozpisany przetarg, który wyłoni wykonawcę projektu. - Chcemy, by komputery usprawniły życie tych osób, ale także były dla nich bodźcem do uczenia się i podejmowania pracy - tłumaczy Jan Ponulak, naczelnik wydziału ds. osób niepełnosprawnych biura polityki społecznej ratusza.

Zdobycie unijnego grantu to tylko część sukcesu. Teraz urzędników czeka ustalenie, kto skorzysta z ich pomocy. Na razie wiadomo tylko, że wymagane będzie orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym i brak komputera. Sprzęt będzie standardowy, więc nie skorzystają z niego np. osoby niewidome czy niedowidzące. Posiadanie stołecznego meldunku nie jest warunkiem koniecznym do udziału w konkursie.

Szczegółowe kryteria mają zostać ustalone do końca września. - Poprosiliśmy o pomoc organizacje pozarządowe, które zajmują się osobami niepełnosprawnymi. Oni najlepiej znają potrzeby tego środowiska - mówi Ponulak.

- Przed nami dużo pracy - przyznaje Agata Spała, której fundacja włączyła się w dopracowywanie wytycznych. - Kryteria nie powinny być zbyt wąskie. Na pewno ważne jest to, by pomóc osobom, których na zakup komputera po prostu nie stać - dodaje.

Kto powinien skorzystać z pomocy ratusza? Czekamy na państwa opinie w tej sprawie pod adresem mejlowym warszawa@polskatimes.pl. Wszystkie uwagi przekażemy autorom projektu.

  • Polska

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Więcej na temat:

Powiązane