Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni dostaną od ratusza 2 tys. komputerów

Alicja Bobrowicz
Dwa tysiące połączonych z internetem komputerów, szkolenia z ich obsługi i platformy e-learningowe - to pomoc dla niepełnosprawnych warszawiaków, którą przygotowuje ratusz.

Dwa tysiące połączonych z internetem komputerów, szkolenia z ich obsługi i platformy e-learningowe - to pomoc dla niepełnosprawnych warszawiaków, którą przygotowuje ratusz. Urzędnicy i przedstawiciele organizacji pozarządowych pracują właśnie nad określeniem kryteriów przyznawania sprzętu. Komputery mają trafić do odbiorców w przyszłym roku.

- Dla niepełnosprawnych internet w domu to możliwość kształcenia się czy podjęcia pracy - mówi Piotr Todys, prezes Fundacji TUS. W sieci można też np. sprawdzić, kiedy z przystanku odjeżdża niskopodłogowy autobus.

- Wiele osób zgłasza się do nas z pytaniem o kursy obsługi komputera. Ciężko dziś znaleźć pracę, która by tego nie wymagała - dodaje Agata Spała, doradca zawodowy z Fundacji Pomocy Matematykom i Informatykom Niepełnosprawnym Ruchowo.

Projekt, który pomoże warszawskim niepełnosprawnym, przygotowało biuro polityki społecznej ratusza. To pięcioletni program, który w większości sfinansuje Unia Europejska. Za prawie 26 mln zł miasto zleci zewnętrznej firmie zakup sprzętu i oprogramowania, zorganizowanie szkoleń i pomocy technicznej dla 2 tys. osób. Tysiąc z nich skorzysta z programu już w przyszłym roku, reszta w 2011 r. Pod koniec tego roku zostanie rozpisany przetarg, który wyłoni wykonawcę projektu. - Chcemy, by komputery usprawniły życie tych osób, ale także były dla nich bodźcem do uczenia się i podejmowania pracy - tłumaczy Jan Ponulak, naczelnik wydziału ds. osób niepełnosprawnych biura polityki społecznej ratusza.

Zdobycie unijnego grantu to tylko część sukcesu. Teraz urzędników czeka ustalenie, kto skorzysta z ich pomocy. Na razie wiadomo tylko, że wymagane będzie orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym i brak komputera. Sprzęt będzie standardowy, więc nie skorzystają z niego np. osoby niewidome czy niedowidzące. Posiadanie stołecznego meldunku nie jest warunkiem koniecznym do udziału w konkursie.

Szczegółowe kryteria mają zostać ustalone do końca września. - Poprosiliśmy o pomoc organizacje pozarządowe, które zajmują się osobami niepełnosprawnymi. Oni najlepiej znają potrzeby tego środowiska - mówi Ponulak.

- Przed nami dużo pracy - przyznaje Agata Spała, której fundacja włączyła się w dopracowywanie wytycznych. - Kryteria nie powinny być zbyt wąskie. Na pewno ważne jest to, by pomóc osobom, których na zakup komputera po prostu nie stać - dodaje.

Kto powinien skorzystać z pomocy ratusza? Czekamy na państwa opinie w tej sprawie pod adresem mejlowym [email protected]. Wszystkie uwagi przekażemy autorom projektu.

od 16 lat
Wideo

Widowiskowy egzamin dla policyjnych wierzchowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto