Na 25 Na 25

Na 25. Warszawskiem Festiwalu Filmowym (9-18.10) obejrzymy m.in. "Rewers" Borysa Lankosza (© syrena films)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

9 października w stolicy strzelą korki od szampana. Powód? Tego dnia wystartuje Warszawski Festiwal Filmowy, świętujący w tym roku 25-lecie swego istnienia. Radość jest podwójna, bo WFF trafił na listę 13 najważniejszych festiwali filmowych świata (obok m.in. Cannes, Wenecji i Berlina).

Program tegorocznej edycji będzie potwierdzeniem klasy imprezy. W Konkursie Międzynarodowym o Warsaw Grand Prix przyznawane przez jury pod przewodnictwem Jana A.P. Kaczmarka powalczą m.in. "Lourdes" Jessiki Hausner (najlepszy zdaniem krytyków film festiwalu w Wenecji), "Opowieści Złotego Wieku" Cristiana Mungiu, najnowszy film zdobywcy Złotej Palmy za "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni", czy futurystyczna animacja "Metropia" Tarika Saleha. W szranki z nimi staną też dwa polskie filmy: świetny "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego i nagrodzone w Gdyni "Świnki" Roberta Glińskiego. Inny laureat Złotych Lwów - "Rewers" Borysa Lankosza - startuje w konkursie dla początkujących autorów pełnometrażowych fabuł. Zmierzy się m.in. z nagrodzoną w Berlinie satyrą "Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie" Radu Jude i świetnym dramatem "Lymelife" Dericka Martiniego.

Z kolei w Konkursie Wolny Duch na uwagę zasługują tragikomedia "Transmisja" Rolanda Vranika, zaskakujący "Czyściec" Roberto Rochina Nayi czy ekscentryczne "Miasteczko Panika" Stephane'a Aubiera. Ciekawe pozycje także w sekcji dokumentów: hiszpańska korrida w "Fiesta: za i przeciw" Luisa Cerezo czy dziecięca prostytucja w "Placu zabaw" Libby Spears. A w ramach Mistrzowskich Dotknięć takie cymesy jak "The Girlfriend Experience" Stevena Soderbergha czy "Witajcie w życiu", w którym Henryk Dederko zdradza sekrety korporacji Amway. W sumie ponad 150 filmów pełnometrażowych i 100 krótkich z całego świata. Spotkania z twórcami kina i branżowe targi CentEast.

Ale nie tylko Warszawa będzie stolicą październikowych festiwali. Prestiżowe imprezy odbędą się również w Pusan (8-16), Londynie (14-29) i w Rzymie (15-23). We Wrocławiu w międzynarodowym konkursie wybrany zostanie Najlepszy Scenariusz Filmu Fabularnego (22-25), a w Berlinie podczas Prix Europa (17-24) nagrodzone zostaną najlepsze programy radiowe, telewizyjne i internetowe.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!