Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nietypowe miejsca w Warszawie. Ściany pokryte złotem i tajny parking za 100 mln zł

redakcja Naszemiasto.pl
Pierwsza w Polsce Galeria Ukraińska została oficjalnie otwarta w sierpniu 2018 roku. To już druga plenerowa galeria murali w okolicach Dworca Gdańskiego. Wcześniej pojawiły się tu wielkoformatowe malunki nawiązujące do wydarzeń marca 1968 r. 23 sierpnia 2018 r. swoje funkcjonowanie oficjalnie rozpoczęła pierwsza w Polsce Galeria Ukraińska. Na filarach wiaduktu, przy ulicy Zygmunta Słomińskiego pojawiło się sześć prac, a każda z nich stanowi komentarz do relacji między Polakami i Ukraińcami. Autorami murali są: Svitlana Bezkorovaina, Ivanka Janine Berchak, Karolina Bajka, Barbara Poniatowska, Maciej Szymonowicz i Dariusz Paczkowski.

Zamierzeniem twórców murali było przedstawienie podobieństw kultur i tradycji naszych krajów. Dlatego też w formie wielkoformatowych malunków ukazano takie motywy jak: ukraińskie petrykiwskie malarstwo artystyczne i ornamenty polskiej ceramiki bolesławskiej. Na filarach znalazły się też wizerunki znanych przedstawicieli kultury i mediów, ubranych w ludowe, ukraińskie stroje – Andrzeja Seweryna, Joanny Jabłczyńskiej i Aleksandry Kutz, która pojawiła się na wernisażu.

Projekt realizowany jest w ramach współpracy Fundacji Ukraińskie Centrum Informacyjne FUCI, Fundacji Klamra, Fundacji na rzecz Centrum Wielokulturowego w Warszawie oraz Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie. Inicjatywę stworzenia galerii wsparły też: ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych oraz Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej.
Pierwsza w Polsce Galeria Ukraińska została oficjalnie otwarta w sierpniu 2018 roku. To już druga plenerowa galeria murali w okolicach Dworca Gdańskiego. Wcześniej pojawiły się tu wielkoformatowe malunki nawiązujące do wydarzeń marca 1968 r. 23 sierpnia 2018 r. swoje funkcjonowanie oficjalnie rozpoczęła pierwsza w Polsce Galeria Ukraińska. Na filarach wiaduktu, przy ulicy Zygmunta Słomińskiego pojawiło się sześć prac, a każda z nich stanowi komentarz do relacji między Polakami i Ukraińcami. Autorami murali są: Svitlana Bezkorovaina, Ivanka Janine Berchak, Karolina Bajka, Barbara Poniatowska, Maciej Szymonowicz i Dariusz Paczkowski. Zamierzeniem twórców murali było przedstawienie podobieństw kultur i tradycji naszych krajów. Dlatego też w formie wielkoformatowych malunków ukazano takie motywy jak: ukraińskie petrykiwskie malarstwo artystyczne i ornamenty polskiej ceramiki bolesławskiej. Na filarach znalazły się też wizerunki znanych przedstawicieli kultury i mediów, ubranych w ludowe, ukraińskie stroje – Andrzeja Seweryna, Joanny Jabłczyńskiej i Aleksandry Kutz, która pojawiła się na wernisażu. Projekt realizowany jest w ramach współpracy Fundacji Ukraińskie Centrum Informacyjne FUCI, Fundacji Klamra, Fundacji na rzecz Centrum Wielokulturowego w Warszawie oraz Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie. Inicjatywę stworzenia galerii wsparły też: ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych oraz Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej. Naszemiasto.pl
Nietypowe miejsca w Warszawie. Stolica kryje w sobie wiele tajemnic, które często tworzą lokacje z historią. Zebraliśmy dla was nietypowe miejsca w Warszawie, do których odwiedzenia was zachęcamy. Są to dobre miejsca nie tylko na spacer, ale i kawiarnie czy puby, które urzekły nas niesztampowym pomysłem na swoją działalność. Otwórz galerię, żeby przejść do tekstu.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto