Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

NMP we Władysławowie

Roman Kościelniak
Prezentujemy parafię pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Władysławowie. Za tydzień przedstawimy historię i dzień dzisiejszy kościoła w Leśniewie.

Prezentujemy parafię pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Władysławowie. Za tydzień przedstawimy historię i dzień dzisiejszy kościoła w Leśniewie.

Obecny kościół we Władysławowie powstał stosunkowo niedawno, a już został wpisany do rejestru zabytkowych świątyni.


Władysławowo przez wieki należało do parafii Swarzewo. Wówczas miejscowość nosiła nazwę Wielka Wieś. Na cześć generała Józefa Hallera osada, która powstała przy rybackiej wiosce, otrzymała nazwę Hallerowo. Powrót nadmorskich ziemi w granice Polski przyczynił się do szybkiego rozwoju gospodarczego. Dostrzeżono konieczność budowy świątyni w Wielkiej Wsi. Dopiero w 1930 r. został położony kamień węgielny pod pierwszą kaplicę. W ciągu trzech lat obiekt został postawiony. Olbrzymia to zasługa Towarzystwa Przyjaciół Hallerowa i ks. Kazimierza Merklejna. Patronem został św. Wojciech. 
Po II Wojnie Światowej władysławowski kościół przekazano księżom z Towarzystwa Chrystusowego. W 1947 r. Władysławowo stało się samodzielną parafią. 
Wierni zabiegali o rozbudowę istniejącej świątyni. Inwestycja rozpoczęła się w 1957 r. Stary budynek został wykorzystany jako prezbiterium. Część dobudowywana została stworzona według nowatorskiego projektu. Świątynia ma konstrukcję żelbetonową, opartą na żebrach nośnych. Sama budowa została wykonana w bardzo krótkim czasie. Już w 1961 r. we wnętrzu nowego kościoła odprawiono pierwszą mszę. Aktu konsekracji rozbudowanej świątyni dokonał ks. biskup Kazimierz Kowalski, ówczesny ordynariusz diecezji chełmińskiej. 
Nadal trwały prace wykończeniowe. Cztery lata później w oknach pojawiły się nowe witraże. Obrazują one pielgrzymkę do królestwa niebieskiego oraz Matkę Boską Różańcową, Opatrzność Bożą, Eucharystię i Drogę Krzyżową. 
W 1987 r. świątynia została uznana za zabytkową. Zdecydowały m.in. unikatowe w kraju rozwiązania konstrukcyjne oraz zharmonizowanie neogotyckiej kaplicy z modernistyczną nawą główną.
We władysławowskim kościele co roku odbywają się Letnie Koncerty Organowe, których twórcą był zmarły w b.r. Eugeniusz Brańka. 
Latem księża i wierni organizują festyn parafialny, który zawsze cieszy się wielkim powodzeniem nie tylko wśród miejscowych, ale i rzeszy wypoczywających nad morzem turystów.
Atrakcją jest wybudowana kilka lat temu dzwonnica, z której szczytu można podziwiać wspaniałe widoki Władysławowa, morza czy Półwyspu Helskiego.

Porządek mszy świętych
Niedziele - 
godz. 6.30, 8, 9.30, 11, 12.30, 14 (w języku kaszubskim, transmitowana na antenie Radia Kaszebe), 18. Dodatkowo w lipcu i sierpniu o godz. 19.30 i 21.

Dni powszednie 
- godz. 6.30, 7, 18, dodatkowo w lipcu i sierpniu o godz. 9 i 19

Kto jest kim w parafii
Proboszcz parafii pw. wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Władysławowie: ks. Krzysztof Antoń

,
Wikariusze: ks. Sylwester Marzec, ks. Sławomir Melnik,


Organista: Tadeusz Guz.

10 - tyle tysięcy wiernych liczy parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Władysławowie.

Rozmowa z proboszczem
Z księdzem Krzysztofem Antoniem rozmawia Roman Kościelniak.
Ksiądz pracuje w kościele, w którym podczas wakacji zbiera się więcej wiernych, niż poza sezonem...
- 
To zjawisko charakterystyczne dla wszystkich parafii nadmorskich. Latem w kościele bywa bardzo wiele osób. Niektórzy przyznają, że są w naszej świątyni stałymi gośćmi.


Jak wierni reagują na widok ławeczki z Janem Pawłem II przed kościołem?
- 
Są bardzo zaskoczeni. Niektórzy pytają, czy można usiąść na ławeczce. Zawsze odpowiadam, że stanęła ona tu, by każdy mógł na niej odpocząć. A figura naszego Papieża ma pomagać w zadumie i refleksji. Według moich informacji jest to jedyna taka ławeczka w Polsce. 


Jakie ksiądz ma plany na przyszłość?

- Zależy mi na rozbudowie cmentarza, tak by było na nim 1600 kwater. Chcę, aby miał on charakter parkowy, na miarę podobnych nekropolii w Paryżu. Na powiększonym cmentarzu powinno być miejsce do pochówku urn z prochami, tzw. kolumbarium. Ponadto chciałbym na cmentarzu postawić ołtarz w kształcie tonącego kutra. Z tabliczkami z nazwiskami tych, co nie wrócili z morza.

Duszpasterstwo parafialne
Przy kościele pracuje Rada Parafialna, która liczy 14 osób. Ponadto działa tu schola dziecięca oraz młodzieżowy zespół muzyczny. 
Władysławowska parafia wyróżnia się Strażą Honorową Najświętszego Serca Pana Jezusa. Przy kościele działa ponadto Caritas oraz krąg rodzin. 
W domu parafialnym swoją siedzibę ma Akademia Przedszkolaka, Klub Malucha oraz Parafialno-Miejska Orkiestra Dęta. 
Przy władysławowskiej parafii odbywają również swoje spotkania grupy AA.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto