Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Norwesko-polska gra terenowa "Warszawa - miasto zmian"

Redakcja
Muzeum Żydów Polskich - materiały prasowe
We wtorek, 8 marca, grupa norweskich uczniów sprawdzi, jak na przestrzeni ostatniego stulecia zmieniała się Warszawa. Historię i współczesność miasta goście ze Skandynawii poznają wspólnie z polskimi rówieśnikami podczas gry terenowej przeprowadzonej w centrum stolicy. Tę nietypową lekcję przygotowano w ramach projektu Akademia EduGIS realizowanego przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Młodzież wyposażona w odbiorniki nawigacji satelitarnej GPS, mapy, zdjęcia lotnicze wyruszy ze stacji Metro Ratusz (I grupa) i Metro Świętokrzyska (II grupa) o godzinie 15.00. Dzięki starym fotografiom i zdjęciom satelitarnym uczniowie zobaczą podczas gry, jak na przestrzeni lat za sprawą wydarzeń historycznych kształtowała się miejska zabudowa. Przedwojenne parki, pałace i place odsłonią przed graczami swoje tajemnice, ukazując jednocześnie współczesne oblicze. Wielokulturowość miasta, jego tradycje i dzieje uczniowie odkryją przy kolejnych punktach z zadaniami. Poznają między innymi losy: kościoła garnizonowego (przedwojennej cerkwi prawosławnej), kościoła św. Anny, Placu Piłsudskiego i Starówki.

Czytaj też: Odwiedź Muzeum Niepodległości i dowiedz się wszystkiego o Romanie Dmowskim

Ważnym zadaniem, przed jakim staną uczestnicy gry będzie także odnalezienie śladów Powstania Warszawskiego. Uważni obserwatorzy muszą wskazać podczas swojej wędrówki pomniki i inne symbole Powstania. Odtworzą również i naniosą na współczesne mapy trasy kanałów, którymi przemieszczali się Powstańcy. Dzięki zdjęciom lotniczym z okresu drugiej wojny światowej uczniowie dostaną także możliwość przyjrzenia się dzielnicom wydzielonym podczas wojny na Getto, zobaczą ogrom zniszczeń miasta podczas pacyfikacji Powstania. Otrzymane dane i narzędzia geoinformacyjne pozwolą im na przykład przeanalizować gęstość zaludnienia w Getcie i w pozostałych częściach okupowanej Warszawy.

- Gra terenowa to znakomity sposób na prowadzenie ciekawych lekcji interdyscyplinarnych. Naszym zadaniem jest pokazanie, jak wykorzystywać w edukacji nowoczesne narzędzia takie, jak nawigacja satelitarna, aplikacje mapowe i inne bazujące na technikach geowizualizacji – mówi Elżbieta Wołoszyńska, koordynator warsztatów EduGIS (UNEP/GRID-Warszawa).

Gra jest jednym z elementów warsztatów organizowanych w ramach projektu Akademia EduGIS, którego celem jest upowszechnienie zastosowań technologii informacyjnych (ICT) oraz geoinformacyjnych GIS (ang. Geographic Information System – Systemy Informacji Geograficznej) w nauczaniu. Podczas zajęć prowadzonych na podstawie scenariuszy opracowanych przez ekspertów z Grupy Roboczej EduGIS młodzież dowie się także, jaki wpływ na urbanistykę i zagospodarowanie przestrzenne miasta miały uwarunkowania geologiczne oraz położenie nad Wisłą. Norwescy goście odwiedzą także Kampinoski Park Narodowy oraz Centrum Nauki Kopernik. W trzydniowych warsztatach wezmą udział uczniowie i nauczyciele z liceum w Gjøvik oraz z Liceum Ogólnokształcącego Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II w Warszawie i z VI Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu.

Źródło: materiały prasowe

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Norwesko-polska gra terenowa "Warszawa - miasto zmian" - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto