Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa cerkiew powstanie na Ursynowie

Roksana Pietrzak
Cerkiew na ulicy Wolskiej
Cerkiew na ulicy Wolskiej Fot. Bartłomiej Ryzy/Polskapresse
Budowa Cerkwi na Ursynowie mogłaby rozpocząć się już w przyszłym roku. Dzięki temu w najbliższych latach powstałaby w Warszawie kolejna prawosławna świątynia, na którą wierni kościoła prawosławnego czekają już od 100 lat.

W Warszawie wierni kościoła prawosławnego mają tylko dwie swoje świątynie: Katedrę Metropolitalną św. Marii Magdaleny na Pradze i cerkiew św. Jana Klimaka na Woli, a pomysł budowy kolejnych napotyka na coraz to nowe problemy.

Zawsze tak było?
Przed I wojną światową sytuacja kościoła prawosławnego w Polsce wyglądała dużo lepiej. W samej Warszawie istniało ok. 20 świątyń, które po opuszczeniu miasta przez Rosjan zburzono lub przekształcono w świątynie innych wyznań.

Obecne trudności z budową wiążą się przede wszystkim z brakiem gruntu, na którym nowa świątynia miałaby powstać. Kościołowi prawosławnemu przysługuje wobec miasta roszczenie o grunt. Zostało ono potwierdzone przez miejskie Biuro Gospodarki Nieruchomościami w marcu 2009 roku. Na tej podstawie cerkiew miałaby uzyskać działkę w zamian za ziemię utraconą na mocy dekretu Bieruta.

Czytaj także: Cerkiew dla prawosławnych na Ursynowie w przyszłym roku?

Na przekazanie terenów wskazanych dotychczas przez BGN, m.in. tej u zbiegu Puławskiej i Kajakowej, nie zgodzili się ursynowscy radni. Na proponowanych gruntach, jak tłumaczą, planowane są już inne inwestycje np. budowa domu kultury.

Dopiero trzecia z propozycji zyskała przychylność Ratusza. Wydaję się zatem, że wkrótce przy Puławskiej, na granicy Warszawy z gminą Lesznowola, powstanie trzecia, tak długo wyczekiwana w mieście, prawosławna świątynia.

- Dla nieruchomości położonej przy ul. Puławskiej, wskazanej na potrzeby cerkwi obowiązuje decyzja o warunkach zabudowy dla realizacji inwestycji polegającej na budowie cerkwi prawosławnej wraz z budynkami towarzyszącymi - wyjaśnia Dagmara Strzelczyk z Wydziału Prasowego Centrum Komunikacji Społecznej Miasta St. Warszawy. - Jak dotąd brak było sprzeciwów ze strony władz Dzielnicy Ursynów ani społeczności lokalnych co do tej lokalizacji. Propozycja ta została także zaakceptowana przez Kościół Prawosławny toteż aktualnie brak jest sygnałów, które podważałyby dotychczasowe ustalenia - dodaje.

Wydanie decyzji o warunkach zabudowy było konieczne, by metropolita Sawa mógł starać się o ziemię - Działka przy ul. Puławskiej stanowi własność Miasta st. Warszawy natomiast roszczenia Kościoła Prawosławnego dotyczą nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa. Zanim zatem działka ta przekazana zostanie Kościołowi Prawosławnemu, konieczne będzie dokonanie zamiany tej nieruchomości na inną, stanowiącą własność Skarbu Państwa - kontynuuje Strzelczyk.

Mimo, że na tym etapie postępowania nie da się jeszcze określić dokładnej daty przekazania gruntów, kościół prawosławny snuje już plany związane z wyglądem cerkwi. Ma być wzorowana na stambulskiej Hadze Sofii, tyle, że jej rozmiary będą dużo skromniejsze.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto